Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

Slovenské basketbalistky vyhrali nad Holandskom 70:48

Na snímke s loptou hráčka Slovenska Romana Vyňuchalová, druhá zľava hráčka Holandska Naomi Halmanová. Foto: TASR/František Iván

Na svoje konto si Slovensky pripísali druhú výhru v kvalifikačnej A-skupine.

Košice 23. júna (TASR) - Slovenské basketbalistky zvíťazili v treťom kvalifikačnom zápase o postup na ME 2013 vo Francúzsku v košickej Infiniti aréne nad Holandskom 70:48. Zápas sa začal s desaťminútovým oneskorením, pretože v hale nefungoval časomer a jeho funkciu musel nahradiť počas celého duelu hlásateľ.

Zverenky Ivana Vojtka sa najbližšie predstavia v utorok 26. júna na palubovke v slovinskej Ľubľane, kde odohrajú štvrtý kvalifikačný duel s domácim výberom.

Sumár:

SLOVENSKO - Holandsko 70:48 (29:24)

Štvrtiny: 16:6, 13:18, 19:16, 22:8. Zostava a body SR: Kupčíková 13, Vyňuchalová 12, Kubatová 9, Lawlessová 7, Jalčová 2 (Minčíková 10, Tetemondová 6, Jurčenková 5, Lukačovičová 4, Kmeťová 2, Sujová 0, Černáková 0,) - najviac bodov Holandska: Halmanová 20, Beldová 9, TH: 22/18-18/14, fauly: 20:22, trojky 6:2, rozhodovali: Krause (Nem.), Maliszewski (Poľ.), Greva (Alb.), 650 divákov.

Na snímke s loptou hráčka Slovenska Katarína Tetemondová, vľavo hráčka Holandska Natalie Van Der Adelová.
Slovenky vstúpili do zápasu aktívne a v druhej minúte viedli 4:0. Hostky znížili vďaka Halmanovej, ktorá korigovala v 5. minúte i na 4:6. V ďalšom priebehu už dominovali slovenské reprezentantky, ktoré zaznamenali šesť bodov v rade a úvodnú desaťminútovky vyhrali o desať bodov 16:6.V druhej polovici prvého polčasu však doľahla na slovenský tím strelecká kríza, ktorú Holanďanky využili na skorigovanie stavu v pomere 13:16. Až v 16. minúte pridala dva body Slovenska po úspešných trestných hodoch Lawlessová (18:13). Holandskému výberu sa podarilo v 19. minúte znížiť na rozdiel dvoch bodov, keď Bröringová premenila jeden trestný hod (22:24). Na opačnej strane kontrovala trojkou Lawlessová, no posledné slovo mala dve sekundy pred koncom prvého polčasu hosťujúca Beldová - 29:24.

Úvod druhého dejstva vyšiel Holanďankám, ktoré sa v 25. minúte ujali po prvý raz v stretnutí vedenia. Na 32:31 v ich prospech upravila Halmanová. Slovenky odpovedali trojkou Tetemondovej a dvoma bodmi Kupčíkovej. Za stavu 37:36 v prospech Slovenska sa blysla trojkou Minčíková, ktorá vzápätí pridala i dva body a upravila na 42:36. Zverenky Ivana Vojtka viedli 30 sekúnd pred koncom tretej štvrtiny po trojke Tetemondovej už o desať bodov 48:38, súper vzápätí znížil na 40:48. V záverečnej desaťminútovke Slovenky postupne svoj náskok zvýšili a po výsledku 70:48 si pripísali na svoje konto druhú výhru v kvalifikačnej A-skupine.