V biatlonovom šprinte 2. kola opäť najlepší Nór J.T. Boe

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Boe oslavuje víťazstvo v šprinte na 10 km 2. kola Svetového pohára v biatlone v rakúskom Hochfilzene 14. decembra 2018. Foto: TASR/AP

V priebežnom hodnotení SP si J.T. Boe po štyroch pretekoch upevnil vedúce postavenie.

Hochfilzen 14. decembra (TASR) - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Boe bol najrýchlejší v šprinte 2. kola Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene. Na 10 km trati zdolal druhého Francúza Martina Fourcada o 8,6 sekundy a tretieho Nemca Benedikta Dolla o 10,2. V priebežnom hodnotení SP si J.T. Boe po štyroch pretekoch upevnil vedúce postavenie. Zo Slovákov pribudli body do SP pre 27. Martina Otčenáša (+1:20,6), ďalším sa však darilo menej, 64. bol Tomáš Hasilla (+2:11,5), 70. Matej Kazár (+2:30,7) a 71. Šimon Bartko (+2:33,3).

Mrazivé, aj keď slnečné počasie spôsobilo, že trať bola tvrdá, premrznutá, dostatočne rýchla. Pred strelnicou sa však dostávali biatlonisti do vyšších tepových frekvencií a potrebovali sa pri mierení primerane upokojiť, čo nie všetci dokázali. Napríklad T. Boe netrafil tretí ležkový terč, domáci biatlonista Landertinger piaty, Nór L'Abee Lund druhý a štvrtý, Švajčiar Weger druhý. Na čele sa usadili J.T. Boe, ďalší Rakúšan Eder i Francúzi Desthieux a Guigonnat. A bol to práve Guigonnat, ktorý ako prvý zo všetkých mal pri streľbe úplne istú ruku a vyzval ostatných na súboj o víťazstvo. Vydržal na ňom dovtedy, kým neodstrieľal J.T. Boe. Severan minul úplne posledný terč, no na medzičase po 'stojke' mal k dobru až 10,6 sekundy, čo pri jeho famóznej bežeckej fazóne bol dostatočný odstup. Počkať si však musel na M. Fourcada, v 'ležke' čistého, no už zaostávajúceho 17,3 s od Nóra. Po 'stojke' mal manko len 0,8 sekundy, na trati lepší prehľad a mohol sa bežecky prekonať. O pódiové umiestenie sa dramaticky bojovalo až do posledného metra. Na 7,7 km medzičase strata Francúza narástla na 4,6 km a vidina víťazstva sa mu s blízkosťou cieľa vzďaľovala. Pre 25-ročného J.T. Boea je to už tretie víťazstvo v sezóne.

V cieli si pochvaľoval hlavne lyže: "Boli perfektne pripravené, takže som sa nejako veľmi nenarobil. Aj v streľbe som mal dobré tempo a jedna chyba ma príliš nezabrzdila. Neustále ma porovnávajú s Fourcadem, momentálne mám lepšiu formu ako on, preto som zvíťazil."

Medzi 106 štartujúcimi zo slovenskej štvorice Otčenáš (strelecká bilancia 1-0) netrafil len štvrtý terč a dobehol si za najlepším výsledkom v sezóne. Matej Kazár (1-2) nezvládol piaty ležkovú ranu, v stoji tretiu a štvrtú. Tomáš Hasilla (0-2) si šancu na solídne umiestenie pokazil na treťom a piatom stojkovom terči a Šimon Bartko (1-2) na treťom ležkovom a dva trestné okruhy pridal po 'stojke'.

Výsledky

šprint na 10 km: 1. Johannes Thingnes Boe (Nór.) 24:49,2 (1 tr. okr.), 2. Martin Fourcade (Fr.) +8,6 (0), 3. Benedikt Doll (Nem.) 10,2 (0), 4. Antonin Guigonnat (Fr.) 25,9 (0), 5. Arndt Peiffer (Nem.) 27,9 (0), 6. Julian Eberhard (Rak.) 30,0 (1), 7. Simon Desthieux (Fr.) 36,3 (1), 8. Alexander Loginov (Rus.) 38,5 (1), 9. Jakov Fak (Slov.) 46,3 (0), 10. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) 50,8 (0), ... 27. Martin OTČENÁŠ 1:20,6 (1), 64. Tomáš HASILLA 2:11,5 (2), 70. Matej KAZÁR 2:30,7 (3) a 71. Šimon BARTKO (všetci SR) 2:33,3 (3)

Priebežné hodnotenie SP 4 z 26 pretekov): 1. J.T.Boe 216, 2. Guigonnat 162, 3. Eder 150, 4. Loginov 142, 5. Fourcade 131, 6. Desthieux 117, ...51. OTČENÁŠ 17

SP v šprinte (2 z 9): 1. J.T.Boe 120, 2. Guigonnat 97, 3. Doll 88, 4. Loginov 82, 5. Desthieux 72, 6. Fourcade 71, ...40. OTČENÁŠ 17