< sekcia Tipsport Liga

33. kolo Tipsport ligy: Košice tesne zdolali Liptovský Mikuláš

Ilustračná snímka Foto: TASR Erika Ďurčová

Hokejistom Košíc stačil na výhru jediný gól z prvej tretiny.

Košice 21. decembra (TASR) - V piatkovom zápase 33. kola hokejovej Tipsport Ligy zvíťazili Košice nad Liptovským Mikulášom 1:0 a udržali si prvé miesto v tabuľke. Na druhú priečku sa dostal Poprad vďaka výhre 5:2 nad Banskou Bystricou v šlágri kola, na vedúce Košice stráca dva body

HC Košice - MHk 32 Liptovský Mikuláš 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 12. Žitný (Vrábeľ, Šedivý). Rozhodovali: Orolin, Snášel - Šoltés, Gajan, vylúčení: 4:4 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 3592 divákov.

HC Košice: Škorvánek - McDowell, Dudáš, Čížek, Šedivý, Koch, Pretnar, Pulli - Haščák, Brophey, Nagy - Spilar, Suja, Kafka - Petráš, Galamboš, Hričina - Žitný, Klíma, Vrábeľ - Krajňák

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Kyslicyn - Fereta, Suchý, Nádašdi, Bača, Lenďák, Mezovský, Nemec - Kriška, Rób. Huna, Rich. Huna - J. Sukeľ, Tamáši, Uram - Števuliak, Piatka, Lištiak - Žiak, Uhrík, Oško

Na gól si museli diváci počkať do 11. minúty. V nej sa štvrtá formácia domácich dostala do ofenzívy a Vrábeľovu strelu zblízka dorazil nepokrytý Žitný - 1:0. Košičania po otvorení skóre prevzali iniciatívu a viac sa hralo pred brankárom hostí Kyslicynom. Ten bol veľkou prekážkou domácich, ktorým zmaril mnoho veľkých príležitostí. V 13. minúte vzal pohotovým zákrokom betónom istý gól Kafkovi a neprekonal ho ani Nagy v 17. minúte.

Liptáci cítili šancu a súperovi hrozili najmä z protiútokov. V 21. minúte neuspel v sľubnej príležitosti Sukeľ a individuálny prienik nedoviedol do želaného konca ani Uram. Druhá tretina však bola najmä o prevahe Košičanov, ktorí však narážali na rozchytaného Kyslicyna.

Skóre sa nezmenilo ani v 46. minúte, keď Suja trafil zblízka iba žŕdku bránky Liptákov a na podobné miesto namieril o dve minúty aj Haščák. Krátko na to hrali hostia presilovku, v ktorej zovreli súpera v pásme, ale ich strelecké pokusy zmaril Škorvánek. Na opačnej strane nepridal gólovú poistku Galamboš, ktorého šancu v 57. minúte zmaril Škorvánek. Liptáci v závere skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, vytúžený gól však napriek tlaku nedosiahli.

Marcel Šimurda, tréner HC Košice: "Úvodné striedania boli obojstranne opatrné. V druhej časti bol súper o niečo lepší, vytvoril si viacero gólových príležitostí, v ktorých nás podržal brankár Škorvánek. Zápas sme zvládli za tri body. Pochváliť musím brankára Škorvánka, ktorý podal výborný výkon."

Anton Tomko, tréner MHk 32 Liptovský Mikuláš: "Do Košíc sme prišli uhrať nejaký bod. V prvej tretine sme spravili dve hrubé chyby, z ktorých jednu domáci využili. Od druhej časti sme začali hrať to, čo sme chceli hrať už od úvodu. Zlepšili sme pohyb, vytvorili sme si aj šance, ale bez gólu sa nedá vyhrať. V dnešnom zápase sa opäť ukázalo, že máme hráčov, ktorí to ťahajú a hráčov, ktorí sa takpovediac iba vezú. Nepridávajú sa a nepomáhajú spoluhráčom. Potom ťažko môžeme odchádzať s tromi bodmi, zvlášť z Košíc. Odchádzame bez bodu, z čoho nie sme nadšení."

HK Poprad - HC'05 iClinic Banská Bystrica 5:2 (0:0, 3:2, 2:0) Góly: 30. Mlynarovič (Paukovček, P. Svitana), 34. Zagrapan (Abdul), 37. Takáč (Česánek), 45. Takáč (Zagrapan, Abdul), 60. Macík – 24. Bartánus (Matoušek, Zigo), 40. Asselin (Marshall). Rozhodovali: Štefik, Valach – Orolin, Kollár, vylúčení: 7:10, navyše: Petran, Ťavoda obaja 10 minút za nešportové správanie sa, Belluš 5+DKZ za bitku - Ďatelinka, Selleck, Nemčík všetci 10 minút za nešportové správanie sa, Southorn 5+DKZ za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1831 divákov

Poprad: Vošvrda - Petran, Salija, Fabian, Ťavoda, Erving, Karalahti, Česánek – Bondra, Mlynarovič, P. Svitana – Abdul, Zagrapan, Takáč – Belluš, Paukovček, Macík – R. Svitana, Heizer, Kundrík

Banská Bystrica: Baroš – Southorn, Marshall, Nemčík, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro, Sojka – Selleck, Faille, Asselin – Matoušek, Šťastný, Bartánus – Varga, Zigo, Török – Kabáč, Češík, Gabor

Hneď úvodná minúta zápasu Popradu s "baranmi" naznačila, v akom duchu sa ponesie celé stretnutie. Po šarvátke Mlynaroviča s Asselinom sa ale domáci v presilovke rozbiehali veľmi pomaly. V 9. minúte dvakrát pohrozil Patrik Svitana, Barošovi pomohla i konštrukcia bránky. V 14. minúte putoval na trestnú lavicu hosťujúci obranca Ďatelinka a "kamzíci" Banskej Bystrici poriadne podkúrili. Najprv po prihrávke Zagrapana minul odkrytú časť brány Salija, aby vzápäti jeho strelu zastavila pravá žrď. V čase 16:33 po náraze Belluša do Šťastného nevydržalo plexisklo, na ktorom sa v oblasti krku hosťujúci útočník poranil. Na ľade tak zasahovali záchranári a Šťastný skončil v nemocnici.

Posledné minúty sa preto dohrávali po prestávke. Poprad mal miernu prevahu, ale skóre otvárali hostia z Banskej Bystrice. V 24. minúte sa v neprehľadnej situácii pred Vošvrdom najlepšie zorientoval Bartánus a puk upratal do siete - 0:1. V 27. minúte predviedol pekné sólo cez celé klzisko Abdul, ale na gólové zakončenie mu už neostali sily. Poprad vyrovnal v presilovej hre. Mlynarovič napriahol a jeho strela sa obtrela o betón bystrického brankára. Abdul si všetko vynahradil na začiatku 30. minúty, keď zatiahol puk z rohu pred Baroša a dorážajúci Zagrapan už mal ľahkú úlohu - 2:1. Rýchly obrat skóre domácich dokonal v 37. minúte Samuel Takáč, ktorý šikovne tečoval Česánekovu strelu. Minútu pred druhou prestávkou sa hostia dostali do vyloženej šance. Selleck bol však faulovaný a následne sa na ľade strhla veľká bitka. Hostia stihli v nariadenej presilovej hre znížiť gólom do šatne. Jeho autorom bol kanonier Asselin.

"Kamzíci" reagovali hneď po druhom návrate zo šatní. Na konci peknej kombinácie sa prezentoval strelou z prvej Takáč a svojim druhým gólom v zápase vrátil na domáce hokejky potrebný pokoj. Hostia hrozili nebezpečnými kontrami. V jednej z nich sa chybe Česáneka, ktorý zlomil hokejku, ocitol Češík. Vošvrda však zázračne puk vytlačil mimo priestoru bránky zákrokom maskou. V polovici tretej tretiny sa udial ďalší neuveriteľný moment. Na pästnom súboji sa totiž dohodol domáci Belluš s novicom v bystrickom drese Southernou. Bitku lepšie zvládol popradský útočník, pre oboch hráčov ale zápas predčasne skončil. Pod sprchmi za nimi vzápätí putoval aj premotivovaný Selleck, ktorý od rozhodcov pre nešportové správanie inkasoval druhý osobný trest v zápase. Stretnutie s pribúdajúcimi minútami gradovalo. Obe lavičky si v závere vyžiadali oddychové časy. "Barani" navyše siahli po hre bez brankára, v ktorej konečný výsledok upravil na 5:2 zásahom do prázdnej bránky Macík.

Roman Stantien, tréner Popradu: "Po nie úplne 100-percentnom výkone proti Liptovskému Mikulášu sme podali výborný výkon. Tak sa hrá moderný hokej, tento zápas mal všetky jeho atribúty. Myslím si, že kto na zápase nebol, prišiel o veľa. Hra spĺňala všetky kritériá - nasadenie, korčuľovanie, súboje, akcie. Za celý svoj život som ale nezažil také zranenie, aké sa stalo Andrejovi Šťastnému. Našťastie je v poriadku. V sobotu ho pôjdeme s chlapcami pozrieť, držíme mu palce, aby sa z toho skoro vyliečil."

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: "Domáci boli vo všetkom lepší ako my takmer polovicu zápasu. Dominovali vo všetkých ukazovateľoch. My sme síce doteraz ťahali viťaznú šnúru, ale proti Popradu sa nám nedarilo. Poprad vyhral zaslúžene. „Oceňujem prístup popradských hráčov, ktorí hneď na ľade vyhodnotili nebezpečnosť celej situácie pri Šťastného zranení a privolali okamžite pomoc. Chcem im za to poďakovať rovnako ako aj lekárom a záchranárom."

DVTK Jégesmedvék Miškovec - MAC Budapešť 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 59. Somogyi (Galanisz, Miskolczi), 60. Loiseau (Harrison, Miskolczi). Rozhodovali: Kalina, Korba - Jobbágy, Bogdaň (všetci SR), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 1345 divákov.

DVTK Jégesmedvék Miškovec: Vay – Kiss, Crawford, T. Slovák, Szirányi, Milam, Göz, Láda – Kulmala, J. Vas, Magosi – Hajós, Loiseau, Harrison – Somogyi, Galanisz, Miskolczi – Vojtkó, Ritó

MAC Budapešť: Bálizs – Macaulay, Pozsgai, Dudás, Vokla, Burt, Negrin, Fejes, Szigeti – Bodó, Langkow, K. Nagy – Dansereau, Brown, Klempa – Pápa, Terbócs, Odnoga – Kreisz, Majoross, Szabad

V prvej tretine súboja dvoch maďarských nováčikov súťaže sa diváci v Miškovci nedočkali gólu. Strelecky aktívnejší boli hostia, prekonať obranu súpera sa im však nepodarilo. Po prestávke prebral iniciatívu Miškovec, ani jedna z 18 striel jeho hráčov však nepriniesla gólový úspech, presadiť sa nedokázali ani hráči Budapešti. Bezzubá ofenzívna snaha oboch tímov pokračovala aj v záverečnej časti hry, no domáci napokon získali všetky tri body. Výborne chytajúceho hosťujúceho brankára Bálizsa najskôr v 59. minúte prekonal Somogyi a šesť sekúnd pred záverečným klaksónom pridal poistku Loiseau.

HKM Zvolen – MsHK DOXXbet Žilina 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Góly: 25. Drgoň (Michal Chovan, Pöyhönen), 29. Kytnár (Michal Chovan, Drgoň) - 5. Rudolf Huna (Bagin, Húževka), 40. Balej (Bárta, Dubeň), 52. Húževka (Rudolf Huna), 58. Hvila (Beránek) Rozhodovali: Jonák, Juhász (Maď.) – Výleta, Árkovics (Maď.), vylúčení: 2:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 902 divákov

Zvolen: Skapski – Vandane, Fraser, Růžička, Zeleňák, Drgoň, Pöyhönen, Roman, Pufahl – Šišovský, Špirko, Handlovský – Mitchell, S. Petráš, Obdržálek – Zuzin, Kytnár, Michal Chovan – Marcinek, Holovič, Andrisík

Žilina: Mikoláš – Marek Hudec, Kučný, Žilin, Piegl, Bagin, Dubeň, Mendrej – Rudolf Huna, Húževka, Jenčík – Bárta, Podešva, Balej – Beránek, Surovka, Hvila – Síkela, Dominik Rehák, J. Milý

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „My sme podali dobrý výkon v hre piatich proti piatim, vytvorili sme si tlak i veľa striel, no narazili sme na dobrého gólmana a nemali sme to šťastie dať gól. Rozhodli presilovky, ktoré sme hrali zle, bez streľby. Pribrzdil nás gól súpera. Rozhodol moment 36 sekúnd pred koncom druhej tretiny, kedy sme zabudli na Baleja a ten vyrovnal na 2:2. V tretej tretiny sme vyrobili obrovskú chybu a inkasovali sme tretí gól. Musíme ísť ďalej, chalanom by som rád poďakoval za bojovný výkon. Nechali dnes na ľade srdce, ale žiaľ nepadá im to do bránky.“

Stanislav Škorvánek, tréner Žiliny: „Bol to pre nás ťažký zápas na ľade kvalitného Zvolena. Od prvej minúty sme sa dostali pod tlak, no podarilo sa nám to vydržať a tým pádom stúplo naše sebavedomie. Obetavým a bojovným výkonom sa nám podarilo vyhrať, pričom mužom zápasu bol náš brankár Mikoláš. Sú to pre nás zlaté tri body. Mali sme aj kusisko šťastia, to však tiež patrí športu. Moji zverenci predviedli nielen obetavý, ale aj charakterný výkon.“

Maroš Mikoláš, brankár Žiliny: „Bol to z môjho pohľadu vynikajúci zápas, keďže sme ho vyhrali. Za tri body z vonku, čo sa nám dávno nepodarilo. Takto by mal vyzerať herný prejav z našej strany. Podali sme kolektívny a bojovný výkon. Z minima šancí sme premenili skoro každú. Ja som bol v neustálej permanencii, hlavne v oslabeniach som mal veľa práce, no ustáli sme to a preto si tiež vezieme všetky bodu zo Zvolena.“

HC 07 Detva - HK Nitra 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)

Góly: 3. Ščurko (Puliš, Murček), 23. Surový (Valent, Gachulinec), 40. Ščurko (Murček) - 5. Buček (Blackwater), 9. Lantoši, 31. Scheidl (Majdan, Lantoši), 60. Blackwater (Lantoši). Rozhodovali: Novák, Rencz (Maď.) - Synek, Vincze (Maď.), vylúčení: 3:2, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 350 divákov.

Detva: Zalivin – Betker, Mar. Chovan, Hraško, Sládok, Gachulinec, F. Fekiač, Mat. Chovan, Šimon – Puliš, Murček, Ščurko – Žilka, V. Fekiač, Ďaloga – Z. Král, Gašpar, Hodgson – Tibenský, P. Valent, M. Surový

Nitra: Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Versteeg, M. Pupák, Korím – Blackwater, M. Slovák, Lantoši – Majdan, Kerbashian, Scheidl – Šiška, Bortňák, S. Buček – Minárik, Čaládi, Hrušík – Pätoprstý

Josef Turek, tréner Detvy: “K dnešnému zápasu sa vyjadrovať nebudem.”

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: “V Detve je malé ihrisko, treba byť pohotový v každej časti ihriska, lebo je to tu fakt rýchle, rýchlo sa mení situácia, iné odrazy pukov, každý puk pred našu bránu je nebezpečný, čo sa napokon aj ukázalo v zápase. Sme radi, že sme zápas v závere zvládli a priklonili na našu stranu, aj keď počas zápasu sme mali veľa šancí, ktoré sme mali využiť a zápas by sa možno uberal trochu iným smerom, ale pre nás sú dôležité tri body.”

MHC Nové Zámky - HK Dukla Trenčín 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 19. Kudla (Šimun, Štrauch), 40. Zbořil (Jurík, Zaťko), 56. Hruška (Štrauch, Šimun) - 32. Sojčík (Mikula, Radivojevič). Rozhodovali: Fridrich, D. Konc st. - Tvrdoň, D. Konc ml., vylúčení: 8:7, navyše: Novák 10 minút za nešportové správanie sa - Dlouhý 10 minút za nešportové správanie sa, Bokroš 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0

Nové Zámky: Košarišťan - Andersons, Kudla, Dundáček, Zaťko, Ordzovenský, Novák, Hain, Hatala - Rogoň, Hruška, Štrauch - Ručkay, Zbořil, Jurík - Šimun, Fábry, Nejezchleb - Henderson, Ondrušek, Rzavský

Trenčín: Valent – Krejčí, Rýgl, Holenda, Gula, Frühauf, Luža, Krajč, T. Bokroš – Hecl, Sojčík, Radivojevič – Bartovič, Švec, T. Varga – Mikula, R. Dlouhý, D. Hudec – M. Luhový, Pardavý, Špankovič

Zápas tabuľkových susedov bol duelom o šiestu priečku tipsportligovej tabuľky. Od úvodného hvizdu sa hral svižný hokej, no bez výraznejšej gólovej príležitosti. Až v 8. minúte dostal dobrú prihrávku spoza brány hosťujúci Hecl, zblízka však Košarišťana neprekonal. O niekoľko sekúnd neskôr neuspela trenčianska dvojica Varga – Bartovič. V 11. minúte preveril Valenta z kruhu Štrauch ale trenčiansky gólman dobre zasiahol vyrážačkou. O dve minúty neskôr urobili domáci chybu pri rozohrávke, puku sa zmocnil Varga, no poslal ho len do Košarišťanových betónov. Na druhej strane predviedol peknú akciu Nejezchleb, ale faulovaný nedokázal zasunúť puk za Valenta. 63 sekúnd pred koncom úvodného dejstva sa domáci ujali vedenia, keď Kudla zblízka využil presilovú hru.

Domáci boli v druhej tretine aktívnejším mužstvom, no boli to Trenčania, ktorí v 32. minúte vyrovnali. Sojčík dostal v presilovke dobrú prihrávku spoza brány a z prvej prekonal Košarišťana. V ďalšej, tentoraz domácej, presilovke mohol vyrovnať Hruška ale Valent si svoje miesto zastal. Rovnako dopadol aj Štrauchov a tri Ručkayove pokusy. Záver druhého dejstva sa však opäť niesol v znamení Novozámčanov. Do konca ostávalo 32 sekúnd, keď po ľavom krídle unikol Zbořil a hoci tiesnený, prestrelil Valenta.

V tretej tretine hrali domáci takmer 2-minútové oslabenie o dvoch hráčov. Novozámčania sa však vďaka obetavému výkonu a tiež faktu, že Krejči poslal puk len do žrde, ubránili. Hostia nevyužili ani ďalšiu početnú výhodu, v ktorej proti Bartovičovmu príklepu z pravého kruhu výborne zasiahol Košarišťan. Ku koncu stretnutia sa hra vyostrila a boli udelené aj osobné tresty. Možnosť hrať presilovku dostali aj domáci a už po niekoľkých sekundách ju pohotovo využil Hruška.

Milan Jančuška, tréner Nových Zámkov: "Bol to dôležitý zápas - boj o šieste miesto. V priamej konfrontácii priniesol zaujímavý, rušný a emotívny zápas. Na moje gusto bolo veľmi veľa vylúčených. Z našej strany tam bolo veľa zbytočných faulov. V tomto zápase sme potvrdili prvé miesto v celej lige v oslabovkách. Po veľmi obetavom výkone, pri oslabení o jedného resp. dvoch hráčov v záverečnej tretine sme ubojovali víťazstvo a zaslúžene sme vyhrali."

Peter Oremus, tréner Trenčína: "Jeden gól v takomto zápase je určite málo na to, aby sme boli úspešní. Bolo veľmi dôležité, že Zámky dali na konci druhej tretiny gól na 2:1 po našej hrubej chybe, čo sa nám nemôže stávať. Realizácia našich presilových hier v tretej tretine nebola taká, ako si predstavujem. To rozhodlo o výsledku a tým pádom Zámky zaslúžene zvíťazili."