< sekcia Trenčiansky kraj

Obnovu múzea v Bojnickom zámku financujú zo vstupného

Z vlastných zdrojov, výnosov zo vstupného, financuje Slovenské národné múzeu, Múzeum Bojnice v Bojnickom zámku, väčšinu svojich projektov na obnovu exteriérov, interiérov a reštaurovanie exponátov. Foto: TASR

Slovenské národné múzeum, Múzeum Bojnice v Bojnickom zámku financuje väčšinu projektov na obnovu exteriérov, interiérov a reštaurovanie exponátov zo vstupného.

Bojnice 19. júna (TASR) – Slovenské národné múzeum, Múzeum Bojnice v Bojnickom zámku financuje väčšinu projektov na obnovu exteriérov, interiérov a reštaurovanie exponátov zo vstupného. V minulom roku navštívilo zámok rekordných viac ako 220.000 platiacich návštevníkov a výnosy prekročili 900.000 eur. Rast záujmu o návštevu tejto národnej kultúrnej pamiatky pokračuje aj v tomto roku. Za prvých päť mesiacov, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, získali na vstupnom o 36.000 eur viac a zaznamenali nárast návštevnosti o 14 percent. Uviedol to riaditeľ Múzea Bojnice Ján Papco.

Je to podľa neho výsledok snahy priniesť v expozícii vždy niečo nové. Vlani to napríklad bolo zrekonštruovanie najväčšieho neskorobarokového lustra, ktorý inštalovali v Huňadyho sále. Aj tá bola komplexne zreštaurovaná, vrátane novej zvukovej i svetelnej inštalácie a otvorili v nej novú expozíciu. "Do zámku nepochybne prilákal ľudí aj Bojnický oltár, ktorý sme osadili na pôvodné miesto do zámockej kaplnky. V Päťhrannej veži, kde bol dovtedy umiestnený, sú teraz vystavené artefakty gotiky. Väčšina dovtedy ležala v našich depozitoch. Na tieto dve akcie sme získali prostriedky z fondov Európskej únie. No ostatné sme dokázali vykryť z našich zdrojov“, konštatoval Papco.

Podotkol, že tak to bolo pri rekonštrukcii striech zámockých veží, obnove terás, z ktorých už zatekalo do interiérov, ale aj fasád, ktoré v prípade opadávania omietky ohrozovali návštevníkov. Novinkou bola rekonštrukcia bývalej zámockej reštaurácie, ktorú múzeum získalo späť do vlastníctva po 18-tich rokoch súdnych sporov s jej prevádzkovateľom. V tomto roku v nej inštalovali zaujímavú výstavu voskových figúr ľudí z celého sveta, ktorí trpeli rôznymi telesnými deformáciami. V budúcnosti tam chcú vystavovať historické hodiny a stredovekú zbroj. Sú to vzácne predmety, ktoré sa do súčasnej expozície nezmestili. Záujem verejnosti púta aj najväčšia zbierka mučiacich nástrojov z celého sveta, ktorá bude prístupná až do konca tohto roku."Návštevnosť však popri novinkách v rámci prehliadkovej trasy zvyšujú predovšetkým podujatia, ktoré múzeum každoročne pripravuje formou scénok v podaní profesionálnych i amatérskych hercov. Napríklad 22. ročník Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel v tomto roku navštívilo 23.500 ľudí a zisk z tržieb predstavoval 188.000 eur. Sú to peniaze, ktoré budeme môcť opäť použiť na ďalšie aktivity. Obľúbené podujatia sú však aj Vianoce a Traja králi na zámku, Valentín, Rozprávkový zámok či nočné prehliadky," dodal riaditeľ Múzea Bojnice.