Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia UNESCO a veda

Japonský modul SLIM pristál na Mesiaci 55 metrov od plánovaného miesta

Členovia médií sledujú v piatok 19. januára 2024 v Sagamihara neďaleko Tokia ukážku operácie presného pristátia na Mesiaci pomocou kozmickej lode SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) v kampuse Japonskej agentúry pre výskum vesmíru (JAXA) Sagamihara. Foto: TASR/AP

SLIM po pristátí nadviazal spojenie s riadiacim centrom, pre problém so solárnymi článkami energiu čerpal z batérií. Tri hodiny po pristátí preto sondu vypli.

Tokio 25. januára (TASR) - Japonský modul SLIM pristál na Mesiaci len 55 metrov od pôvodne plánovaného miesta, uviedla vo štvrtok japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA). Zároveň zverejnila prvé zábery sondy z Mesiaca. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"SLIM uspel v presnom pristátí..., miesto pristátia je potvrdené vo vzdialenosti 55 metrov od cieľového miesta," uviedla JAXA. SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) úspešné pristál v sobotu 20. januára japonského času (piatok 16.20 h SEČ).

V porovnaní s predchádzajúcimi sondami, ktoré pristáli "niekoľko alebo viac ako 10 kilometrov" od plánovaného miesta, odchýlka SLIM mala byť najviac 100 metrov. Krátko pred pristátím na povrch tiež vypustil rovery LEV 1 a 2 (Lunar Excursion Vehicle). Na Mesiaci doteraz úspešne pristáli len zariadenia bývalého Sovietskeho zväzu, Spojených štátov, Číny a Indie.

SLIM po pristátí nadviazal spojenie s riadiacim centrom, pre problém so solárnymi článkami energiu čerpal z batérií. Tri hodiny po pristátí preto sondu vypli.

"Na základe telemetrických údajov sú solárne články modulu SLIM natočené na západ. Ak slnečné lúče zasiahnu Mesiac zo západu, sme presvedčení, že tu je možnosť vyrábania energie," uviedla JAXA v pondelok.

SLIM má potvrdiť prítomnosť vody na Mesiaci, ktorá by sa mohla v budúcnosti stať kľúčom k vybudovaniu základní. Povrch Mesiaca síce pripomína kamenistú púšť, ale na póloch, kde je terén členitý a preniká tam málo slnečného svetla, by sa podľa vedcov mohla nachádzať voda v tuhom skupenstve.

Zhromaždené údaje budú neskôr použité v rámci americkej misie Artemis 3. Jej cieľom je po viac než 50 rokoch vyslať ľudí na Mesiac. Jej štart nedávno odložili na september 2026.