Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia UNESCO a veda

Úspešný štart: Raketa Vulcan Centaur má na Mesiac dopraviť modul

Z amerického Mysu Canaveral v pondelok odštartovala raketa Vulcan Centaur, ktorá má po viac ako polstoročí na Mesiac dopraviť modul Peregrine súkromnej spoločnosti Astrobotic Technology. Foto: TASR/AP

Úplne nová raketa Vulcan Centaur od United Launch Alliance (ULA) odštartovala o 2.18 h ráno (8.18 SELČ) na prvý let z rampy SLC-41 floridského kozmodromu CCSFS (Cape Canaveral Space Force Station).

Mys Canaveral 8. januára (TASR) - Z amerického Mysu Canaveral v pondelok odštartovala raketa Vulcan Centaur, ktorá má po viac ako polstoročí na Mesiac dopraviť modul Peregrine súkromnej spoločnosti Astrobotic Technology. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Úplne nová raketa Vulcan Centaur od United Launch Alliance (ULA) odštartovala o 2.18 h ráno (8.18 SELČ) na svoj prvý let z rampy SLC-41 floridského kozmodromu CCSFS (Cape Canaveral Space Force Station). Ak všetko pôjde podľa plánu, modul Peregrine pristane na Mesiaci 23. februára v jeho strednej zemepisnej šírke v oblasti Sinus Viscositatis.

"Viesť Ameriku späť na povrch Mesiaca po prvý raz od Apolla je významná česť," povedal pred štartom generálny riaditeľ Astrobotic Technology so sídlom v Pittsburghu John Thornton.

Peregrine Mission One je súčasťou programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) na dopravu vedeckých nákladov na povrch Mesiaca. Bol vyhlásený v roku 2018. Na palube nesie dve desiatky vedeckých prístrojov, vrátane šiestich malých vozidiel na prieskum povrchu Mesiaca a "symbolické prvky DNA a spopolnené pozostatky 69 osôb".

Až doteraz sa mäkké pristátie na Mesiaci podarilo iba štyrom vesmírnym agentúram: Sovietsky zväz bol prvý v roku 1966, po ňom nasledovali Spojené štáty. USA sú stále jedinou krajinou, ktorá na Mesiac vyslala ľudí. Čína za posledných desať rokov úspešne pristála trikrát a Indii sa to podarilo na druhý pokus v minulom roku. Súkromné misie Izraela a Japonska, ako aj nedávny pokus ruskej vesmírnej agentúry boli neúspešné.

NASA sa v tomto smere spolieha na komerčný sektor v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Astrobotic na túto úlohu získal od NASA viac ako 100 miliónov dolárov. Ďalšia zmluvná spoločnosť, Intuitive Machines so sídlom v Houstone, sa chystá odštartovať vo februári a pristáť v blízkosti južného pólu Mesiaca.

"Myslíme si, že to umožní... nákladovo efektívnejšie a rýchlejšie uskutočnené výlety na mesačný povrch s cieľom pripraviť sa na Artemis," povedal Joel Kearns z NASA.

V rámci programu Artemis chce NASA dopraviť astronautov na Mesiac ešte v tomto desaťročí v rámci prípravy na budúce misie na Mars.