UNESCO a veda

Hľadajú sa nápady využitia témy UNESCO vo vyučovaní

Úlohou pre súťažiacich je vytvoriť metodický list s definovaním vyučovacieho predmetu, hodinovej dotácie i možnosti aplikácie metodického listu v školskej praxi, jeho edukačného a výchovného cieľa.

Art Film Fest 2018 sa uskutoční od 15. do 23. júna v Košiciach

Návštevníci 26. ročníka festivalu sa môžu tešiť na takmer 200 titulov v tradičných i špeciálnych filmových sekciách vrátane medzinárodnej súťaže hraných i krátkych filmov.

Rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta má 65 rokov

Post rektora Univerzity Komenského v Bratislave zastáva Mičieta od februára 2011. Do funkcie rektora UK bol opätovne vymenovaný v januári 2015.

UNESCO zdôrazňuje hodnotu filozofie pre rozvoj ľudského myslenia

Do podujatí k Svetovému dňu filozofie sa tradične zapájajú univerzity, filozofovia, študenti a filozofické spoločnosti v rôznych krajinách sveta vrátane Slovenska.

Jaskyne Slovenského krasu majú svoju zberateľskú mincu

Na líci mince sú zobrazené kruhy na hladine jazierka spôsobené kvapkou z kvapľa, čo vyjadruje podstatu procesu tvorby jaskýň.

Slovenskí vedci spolupracujú s tureckými odborníkmi už sedem rokov

Slovenskí a tureckí akademici spolupracujú od roku 2010. Spoluprácu inicioval generálny konzul SR v Istanbule Jozef Šesták.

UNESCO potvrdilo za svoju novú šéfku Audrey Azoulayovú

Za šéfku UNESCO ju zvolili 13. októbra 2017 v záverečnom hlasovaní vo výkonnom výbore, keď získala 30 hlasov. Vo funkcii nahradila Irinu Bokovovú z Bulharska.

VIDEO: Slovenskí vedci si prebrali Ceny za vedu a techniku

Počas večera udelili aj ocenenia v kategóriách Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Popularizátor vedy a Vedecko-technický tím roka.

Svetový deň vedy pre mier a rozvoj umožňuje propagovať význam vedy

Svetový deň vedy pre mier a rozvoj ponúka vedeckým pracovníkom príležitosť, aby hovorili o význame a potrebe vedeckej činnosti pre praktický život. Vyhlásilo ho UNESCO v roku 2003.

Barokové Česko na bratislavskom letisku predstavuje aj pamiatky UNESCO

Putovnú výstavu v tomto roku videli návštevníci v hornorakúskom Linzi, v Brne, na zámku Průhonice a v Škodovom paláci v Prahe.

Kardiochirurg Christiaan Barnard sa narodil pred 95 rokmi

Kardiochirurg odporúčal niekoľko zásad prospešných pre zachovanie vitality: šport, denne jeden až dva poháre červeného vína, olivový olej a najmä radosť vzbudzujúci sex.

Pred 150 rokmi sa narodila vedkyňa Maria Curie-Sklodowska

Dvojnásobná laureátka Nobelovej ceny za fyziku (1903) a chémiu (1911) je zakladateľkou rádiochémie a objaviteľkou prvkov polónium a rádium.

SAV: Počas Týždňa vedy a techniky vedci umožnia dotknúť sa atómu

Týždeň vedy a techniky potrvá do 12. novembra.

Členstvo v sieti kreatívnych miest UNESCO prepojí IT sektor s kultúrou

Organizácia Creative Industry Košice navrhla niekoľko aktivít, ktoré presvedčili UNESCO, že Košice si zaslúžia niesť titul Kreatívne mesto.

,aktualizované 

Výstup na ikonický vrch Uluru bude od roku 2019 zakázaný

Tento pieskovcový monolit ležiaci v Severnom teritóriu je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho vek sa odhaduje na pol miliardy rokov.

Košice získali titul UNESCO Creative City of Media Arts

Od utorka sú tak jedným zo 64 miest v 44 krajinách celého sveta s novým statusom kreatívneho mesta a jediné v tomto roku z východnej Európy so zameraním na mediálne umenie.

,aktualizované 

Lajčák na konferencii UNESCO: Multilateralizmus čelí novým rizikám

Lajčák - minister zahraničných vecí SR - sa podelil o štyri hlavné posolstvá o budúcnosti multilateralizmu a úlohe UNESCO v ňom.

V Paríži sa začína 39. zasadnutie Generálnej konferencie UNESCO

Konferencie sa zúčastnia predstavitelia 195 členských krajín UNESCO, ako aj zástupcovia pozorovateľských štátov a partnerských inštitúcií.

UNESCO upozorňuje na dôležitosť zachovania audiovizuálneho dedičstva

Pracovníci archívov v rámci svetového dňa zameriavajú aktivity na osvetu verejnosti. Cieľom je, aby si ľudia uvedomili, nakoľko je audiovizuálne dedičstvo krehké a citlivé na možné poškodenie.

Jasovská jaskyňa a Domica budú cieľom jesenných jázd Vlakom za UNESCOM

Polovica novembra prinesie predĺžený víkend a posledná jazda Vlakom za UNESCOM do Domice je podľa organizátorov ideálnou príležitosťou, ako ho odštartovať.