Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Amnesty International odobrala Su Ťij svoje najvyššie ocenenie

Na archívnej snímke Su Ťij. Foto: TASR/AP

Mjanmarská líderka zradila hodnoty, za ktoré kedysi bojovala z disentu, a za osem rokov od svojho prepustenia z domáceho väzenia nevyužila svoju autoritu na ochranu ľudských práv v Mjanmarsku.

Londýn/Bratislava 12. novembra (TASR) - Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v pondelok oznámila, že mjanmarskej politickej líderke Aun Schan Su Ťij odobrala svoje najvyššie ocenenie nazývané Veľvyslankyňa svedomia, ktoré jej udelila v roku 2009. Odobratie ocenenia jej oznámil 11. novembra listom generálny tajomník AI Kumi Naidoo. TASR o tom informovala slovenská pobočka AI.

Mjanmarská líderka podľa organizácie zradila hodnoty, za ktoré kedysi bojovala z disentu, a za osem rokov od svojho prepustenia z domáceho väzenia nevyužila svoju politickú a morálnu autoritu na ochranu ľudských práv v Mjanmarsku. Svojím správaním naopak ukázala zjavnú ľahostajnosť k armádou páchaným zverstvám a rastúcej neznášanlivosti voči slobode prejavu, dodala AI.

"Očakávali sme od vás, Veľvyslankyne svedomia Amnesty International, že svoju morálnu autoritu budete využívať v boji proti nespravodlivosti všade tam, kde ju uvidíte, nielen v samotnom Mjanmarsku. Namiesto toho sme však hlboko zdesení, pretože už nereprezentujete symbol nádeje, odvahy a nikdy nekončiaceho zápasu za ľudské práva. Váš status laureátky ocenenia Veľvyslankyňa svedomia je ďalej neobhájiteľný a preto vám Amnesty International ocenenie s veľkým smútkom odoberá," píše v liste Kumi Naidoo.

Aun Schan Su Ťij sa stala laureátkou zmieneného ocenenia na základe svojho pokojného a nenásilného boja za demokraciu a ľudské práva v Mjanmarsku v roku 2009. V tom čase sa nachádzala v domácom väzení. Cenu si osobne prevzala až po prepustení v roku 2013.

V apríli 2016 sa de facto stala líderkou mjanmarskej vlády. Voči krutému zaobchádzaniu s Rohingami v mjanmarskom Jakchainskom štáte však podľa AI dodnes nezaujala relevantné stanovisko.

Organizácia pripomenula, že počas násilnej kampane proti Rohingom vypálili bezpečnostné zložky v Mjanmarsku stovky dedín. Zadržiavali, mučili, znásilnili a zavraždili tisíce mužov, žien a detí. Viac ako 720.000 ľudí nútene opustilo svoje domovy, väčšina z nich utiekla do susedného Bangladéša. Amnesty International opakovane kritizovala Su Ťij a jej vládu za toto zlyhanie.

AI poukazuje na to, že hoci mjanmarská civilná vláda nemá kontrolu nad armádou, Su Ťij a jej úrad popiera obvinenia z porušovania ľudských práv a bráni nezávislému medzinárodnému vyšetrovaniu. Tým chráni bezpečnostné zložky pred zodpovednosťou za spáchané zločiny. Vláda taktiež podľa AI podnecuje k nepriateľstvu voči Rohingom tým, že ich verejne označuje za "teroristov" a obviňuje z vypaľovania vlastných domovov a fabrikovania obvinení zo znásilnení.

Naidoo v liste píše, že zlyhanie Aun Schan Su Ťij ohľadom Rohingov je jedným z dôvodov, prečo jej AI nemôže ponechať ocenenie Veľvyslankyňa svedomia. Su Ťij je tiež obviňovaná z potláčania slobody tlače, zastrašovania či svojvoľného zadržiavania mnohých ľudskoprávnych aktivistov či novinárov, ktoré počas jej vlády v Mjanmarsku pokračuje, ba dokonca narastá.