Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Benátska komisia ostro kritizuje maďarské súdnictvo

Ilustračné fotoFoto: TASR/AP

Hlavné prvky reformy justičného systému podľa komisie nielenže protirečia európskym normám, ale porušujú aj právo na spravodlivý proces, zverejnilo nternetové vydanie maďarského denníka Népszabadság.

Budapešť 7. marca (TASR) – V Maďarsku sa porušuje právo na spravodlivý proces a moc predsedu Celoštátneho súdneho úradu (OBH) je potrebné obmedziť - to sú hlavné zistenia Benátskej komisie, ktorej postoj dnes zverejnilo internetové vydanie maďarského denníka Népszabadság.

Podľa dokumentu, ktorý získal denník a ktorý je zatiaľ iba návrhom postoja komisie, je najväčším problémom moc sústredená do rúk OBH.

"Členské krajiny Rady Európy majú síce právo na rozhodovanie pri tvorbe riadenia súdnictva, ale ani v jednej z nich nedisponuje nikto takou mocou, akú má predseda OBH – vrátane voľby sudcov a iných vedúcich pracovníkov justície," píše sa v dokumente komisie. Navyše predseda OBH nepodlieha žiadnej nestrannej kontrole a problematický je i jeho veľmi dlhý mandát, ktorý je na deväť rokov.

Komisia kritizuje aj nútenie sudcov na odchod do dôchodku, čím bude musieť odísť desatina sudcov. Nie je dostatočne dokázaný ani argument, že mladí sudcovia zvýšia účinnosť justície. Maďarská strana argumentuje všeobecnou úpravou odchodu do dôchodku.

Hlavné prvky reformy justičného systému podľa komisie nielen že protirečia európskym normám, ale porušujú aj právo na spravodlivý proces. Nezávislosť justície, vrátane silného systému bŕzd a protiváh, by mala byť zakotvená v ústave. Preto by bolo potrebné upraviť základný zákon. Ústavu kritizovala Benátska komisia už vlani v júni.

Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi napísal v januári generálnemu tajomníkovi Rady Európy Thorbjörnovi Jaglandovi - ktorý predtým Maďarsku ponúkol expertnú pomoc v súvislosti s preverením novej ústavy a s ňou súvisiacich ústavných zákonov -, že Maďarsko je ochotné spolupracovať v otázke riešenia sporných zákonov.

Delegácia Benátskej komisie, ktorá združuje nezávislých expertov ústavného práva, rokovala v druhej polovici februára v Budapešti o zákone o štatúte sudcov a ich odmeňovaní, o súdnych inštitúciách, ako aj o cirkevnom zákone.