< sekcia Zahraničie

Francúzsko sa stane útočiskom pre 132 pasažierov z dvoch lodí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Obe plavidlá so stovkami migrantov na palube Taliansko v júni odmietlo vpustiť do svojich prístavov, takže posádka prvej z lodí zakotvila napokon v Španielsku a druhé na Malte.

Paríž 3. júla (TASR) - Francúzsko poskytne štatút utečenca 132 pasažierom zo záchranných plavidiel Aquarius a Lifeline prevádzkovaných mimovládnymi organizáciami. Informoval o tom v utorok šéf Francúzskeho úradu na ochranu prisťahovalcov a osôb bez štátnej príslušnosti (OFPRA) Pascal Brice.

Obe plavidlá so stovkami migrantov na palube Taliansko v júni odmietlo vpustiť do svojich prístavov, takže posádka prvej z lodí zakotvila napokon v Španielsku, kým druhé plavidlo ukončilo svoju plavbu vodami Stredozemného mora na Malte.

Francúzsko už čoskoro prijme spomedzi cestujúcich predovšetkým utečencov z Eritrey a Sudánu, ktorí spĺňajú kritériá.

Paríž čelil značnej kritike za neotvorenie svojich prístavov týmto plavidlám. Argumentoval, že rešpektuje námorné právo, v zmysle ktorého by záchranárske lode mali zakotviť v najbližšie ležiacom prístave. Francúzsko však súčasne prisľúbilo, že prijme cestujúcich, ktorí majú právo na poskytnutie útočiska.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.