< sekcia Zahraničie

Irán predstavil nové bojové lietadlo Kosar

Iránsky prezident Hasan Rúhání máva pilotom v kokpite stíhačky pred inauguračným ceremoniálom bojového lietadla 21. augusta 2018 v Iráne. Foto: TASR/AP

V stredu krajina slávi Deň národného obranného priemyslu.

Teherán 21. augusta (TASR) - Irán predstavil v utorok nové bojové lietadlo. Stalo sa tak v čase, keď sa zvyšuje napätie medzi Teheránom a regionálnymi rivalmi v spojitosti s konfliktmi na Blízkom východe.

Stroj s názvom Kosar je domácej výroby, schopný niesť rôzne druhy zbraní a bude sa využívať na krátke vzdušné podporné misie, uviedla iránska tlačová agentúra Tasním.

Štátna televízia vysielala naživo slávnostnú ceremóniu v Teheráne, na ktorej stíhacie lietadlo preletelo v prítomnosti prezidenta Hasana Rúháního. V stredu krajina slávi Deň národného obranného priemyslu.

Agentúra Reuters pripomína, že Irán poslal zbrane a tisícky vojakov do Sýrie na podporu prezidenta Bašára Asada v sedem rokov trvajúcej občianskej vojne.

Iránske vzdušné sily sú však obmedzené zrejme iba na niekoľko desiatok útočných strojov - či už ruskej výroby, alebo amerických typov zaobstaraných ešte pred iránskou revolúciou z roku 1979.

Irán predstavil v roku 2013 bojové lietadlo domácej výroby Káhir-313, ale niektorí odborníci v tom čase spochybňovali jeho životaschopnosť.

V Iráne došlo k rozvoju rozsiahleho domáceho obranného priemyslu, keď krajina čelila medzinárodným sankciám a embargám, ktoré jej bránili dovážať mnohé zbrane.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.