Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Klimatický summit OSN: Šesťdesiatšesť krajín chce uhlíkovú neutralitu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

K dosiahnutiu nulových emisií oxidu uhličitého do roku 2050 sa zaviazalo 66 vlád, 10 regiónov, 102 miest, 93 firiem a 12 investorov, uviedol generálny tajomník OSN Guterres.

New York 23. septembra (TASR) - Šesťdesiatšesť krajín signalizovalo, že chcú do roku 2050 dosiahnuť takzvanú uhlíkovú neutralitu. Oznámil to generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý v pondelok organizuje v New Yorku medzinárodný klimatický summit s cieľom zintenzívniť opatrenia proti globálnemu otepľovaniu.

K dosiahnutiu nulových emisií oxidu uhličitého do roku 2050 sa zaviazalo 66 vlád, 10 regiónov, 102 miest, 93 firiem a 12 investorov, uviedol Guterres vo vyhlásení, ktorého citovala agentúra AP.

Medzi krajinami, ktoré sa prihlásili k cieľu dosiahnutia uhlíkovej neutrality, je aj Slovensko.

Klimatický summit: Darcovia venujú 500 miliónov dolárov na ochranu pralesov



Darcovia z celého sveta prisľúbili ďalších 500 miliónov dolárov na programy zamerané na ochranu tropických dažďových pralesov v Amazónii a iných oblastiach sveta. Oznámila to v pondelok kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorú citovala agentúra AFP.

Uvedenú sumu spoločne venujú Svetová Banka (SB), Medziamerická rozvojová banka (IDB) a environmentálna organizácia Conservation International (CI).

Toto oznámenie sa zrodilo na podujatí venovanom ochrane dažďových pralesov, ktoré sa konalo v rámci pondelkového klimatického summitu OSN v New Yorku. Na podujatí sa zúčastnili viacerí svetoví lídri vrátane Emmanuela Macrona a prezidentov Čile, Kolumbie a Bolívie. Medzi účastníkmi chýbal brazílsky prezident Jair Bolsonaro.

Organizátor klimatického summitu, generálny tajomník OSN António Guterres, predtým oznámil, že 66 krajín sveta je odhodlaných dosiahnuť do roku 2050 stav takzvanej uhlíkovej neutrality.

Podstatou uhlíkovej neutrality je dosiahnutie stavu, keď sa množstvo emisií oxidu uhličitého vypustených na území daného štátu zároveň pohltí prírodnými procesmi do ekosystémov na súši alebo v oceánoch.