< sekcia Zahraničie

Kurdi uvítali rozhodnutie USA ponechať v Sýrii približne 200 vojakov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hodnotíme rozhodnutie Bieleho domu... pozitívne, uviedol pre agentúru Reuters Abdulkarím Umar.

Bejrút 22. februára (TASR) - Kurdmi vedená administratíva, ktorá spravuje veľkú časť severnej Sýrie, privítala rozhodnutie Spojených štátov ponechať 200 amerických vojakov po stiahnutí svojho 2000-členného kontingentu zo Sýrie. Podľa administratívy rozhodnutie USA prispeje k ochrane kurdského regiónu a môže povzbudiť európske štáty, aby tam tiež ponechali svoje sily.

"Hodnotíme rozhodnutie Bieleho domu... pozitívne," uviedol pre agentúru Reuters Abdulkarím Umar, ktorý má v tomto regióne, ovládanom Američanmi podporovanými Sýrskymi demokratickými silami (SDF), na starosti zahraničné vzťahy.

"Toto rozhodnutie môže povzbudiť iné európske štáty, obzvlášť našich partnerov v medzinárodnej koalícii proti terorizmu, ponechať svoje sily v tejto oblasti," konštatoval.

Vyslovil tiež presvedčenie, že ponechanie istého počtu amerických vojakov a väčšieho počtu iných koaličných vojakov spolu so vzdušnou ochranou bude tiež hrať úlohu pri zabezpečovaní stability a ochrany regiónu.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová vo štvrtok bez ďalších podrobností uviedla, že "malá, približne 200-členná mierotvorná skupina zostane v Sýrii na určitú dobu".

Svoje rozhodnutie stiahnuť približne 2000 amerických vojakov zo Sýrie Trump nečakane oznámil na konci roku 2018 s vysvetlením, že džihádistická organizácia Islamský štát bola porazená. Jeho slová vyvolali medzi spojencami obavy o stabilitu nepokojného regiónu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala, že unáhlený odchod amerických síl zo Sýrie môže posilniť pozíciu Ruska a Iránu na Blízkom východe.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.