< sekcia Zahraničie

Malé lietadlo z Nemecka sa nehlásilo, museli vzlietnuť gripeny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Lietadlo Wiper 28 smerovalo z nemeckého letiska Riesa-Göhlis, zhruba 50 kilometrov severozápadne od Drážďan, do východomaďarskej Nyíregyháze.

Budapešť 7. mája (TASR) - K malému civilnému lietadlu, ktoré letelo z Nemecka do Maďarska, museli v pondelok okolo poludnia vzlietnuť stíhacie lietadlá maďarských ozbrojených síl. Príčinou poplachu bola skutočnosť, že lietadlo po vstupe do maďarského vzdušného priestoru nenadviazalo spojenie s tamojším riadením leteckej prevádzky.

Ako o tom informovala internetová stránka komerčnej televízie ATV, poplach vyhlásil Integrovaný systém obrany vzdušného priestoru NATO. Na základe neho potom vzlietli dva maďarské bojové stroje JAS-39 Gripen.

Lietadlo Wiper 28 smerovalo z nemeckého letiska Riesa-Göhlis, zhruba 50 kilometrov severozápadne od Drážďan, do východomaďarskej Nyíregyháze. Stroj sa neodklonil od plánovanej letovej trasy.

Stíhačky sa k nemu priblížili a identifikovali ho v oblasti Miškovca a sprevádzali ha až k pristátiu v Nyíregyháze. Gripeny sa po splnení úlohy vrátili na kecskemétsku základňu, píše sa vo vyhlásení maďarského rezortu obrany.

Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.