< sekcia Zahraničie

Odchod poslancov z albánskeho parlamentu vyvolal demonštrácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Opozícia obviňuje Socialistickú stranu Albánska (PS) premiéra Ediho Ramu z volebného podvodu a korupcie a požaduje vypísanie predčasných parlamentných volieb.

Tirana 21. februára (TASR) - Z albánskeho parlamentu odchádza všetkých 33 poslancov stredopravej opozičnej Demokratickej strany (DP). Vo štvrtok o tom informovala agentúra APA s odvolaním sa na webovú stránku albánskej televíznej stanice Top Channel.

Ide o bezprecedentný krok v dejinách tejto krajiny, ktorá získala demokraciu pred 28 rokmi, domnieva sa APA.

"Demokratická strana nebude tou silou, ktorá by 28 rokov po rozpade komunistickej diktatúry podporovala ďalší diktátorský režim v Albánsku," zdôvodnil rozhodnutie poslancov predseda strany Lulzim Basha.

Opozícia obviňuje Socialistickú stranu Albánska (PS) premiéra Ediho Ramu z volebného podvodu a korupcie a požaduje vypísanie predčasných parlamentných volieb.

Po násilných protestoch v Tirane, ktoré sa konali minulú sobotu, sa pred budovou parlamentu vo štvrtok znova stretli tisícky demonštrantov podporujúcich albánsku opozíciu. Požadujú odstúpenie vlády, ktorú obviňujú z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin.

Predseda parlamentu Gramoz Ruči štvrtkové zasadnutie parlamentu zrušil.

"Budeme viesť občiansky, pokojný a demokratický zápas za znovunastolenie zákonnosti a demokracie v Albánsku," povedal Basha pre agentúru AP pred začiatkom demonštrácie.

Podľa informácií internetového portálu BalkanInsight polícia, ktorá na štvrtok nasadila 1200 policajtov, novinárom odporučila, aby si na ochranu pred slzotvorným plynom vzali so sebou plynové masky.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.