Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Putin dal súhlas na zabitie Litvinenka, tvrdí správa sira Owena

Alexander Litvinenko Foto: TASR/AP

Vyplýva to zo správy o vyšetrovaní okolností Litvinenkovej smrti.

Londýn 21. januára (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin pravdepodobne schválil operáciu ruských tajných služieb na zavraždenie bývalého agenta sovietskej KGB Alexandra Litvinenka. Uvádza sa to v správe o okolnostiach Litvinenkovej smrti, vypracovanej pod vedením britského sudcu sira Roberta Owena a zverejnenej dnes v Londýne.

Medzi Putinom a Litvinenkom panovalo osobné nepriateľstvo a členovia Putinovej administratívy mali motív na Litvinenkovo zabitie, citovala zo správy agentúra Reuters. Súčasne pripomenula, že Kremeľ doteraz vždy všetky obvinenia v tejto záležitosti odmietal.

Alexander Litvinenko na archívnej snímke z 10. mája 2002
Foto: TASR/AP
Litvinenko bol kritikom Putina a Rusko opustil šesť rokov pred svojou smrťou. Uchýlil sa do Británie, kde v roku 2006 zomrel.

Predtým sa v Londýne stretol s bývalým agentom KGB - teraz poslancom Štátnej dumy - Andrejom Lugovým a jeho ruským spoločníkom Dmitrijom Kovtunom. Zelený čaj, ktorý s nimi Litvinenko počas stretnutia pil, obsahoval izotop rádioaktívneho polónia 210.

Podľa Owenovej správy Litvinenka otrávili Lugovoj s Kovtunom. Obaja muža však tieto obvinenia popierali a popierajú.

V predvečer dnešného vydania správy ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že "britská strana sa zrejme nechystá zmeniť svoj doterajší kurz na politizáciu procesu" s hlavnými podozrivými z Litvinenkovej vraždy - Lugovým a Kovtunom, ktorých v Británii v tejto kauze obvinili v neprítomnosti.




Lugovoj považuje svoje obvinenie z vraždy Litvinenka za absurdné

Poslanec ruskej Štátnej dumy Andrej Lugovoj označil dnes za absurdné obvinenia britskej vyšetrovacej komisie zo svojho údajného podielu na zavinení smrti bývalého agenta KGB Alexandra Litvinenka. Výsledky súdneho vyšetrovania, ktoré zverejnili dnes v Londýne, označil Lugovoj pre agentúru Interfax za frašku a pokus o zneužitie kauzy na politické účely.

"Obvinenia na moju adresu sú absurdné. Ako sme aj očakávali, k senzácii nedošlo: dnes oznámené výsledky vyšetrovania opäť potvrdzujú protiruskú pozíciu Londýna, neschopnosť a neochotu Angličanov ustanoviť pravú príčinu Litvinenkovej smrti," vyhlásil Lugovoj podľa Interfaxu.

Tzv. polóniový škandál sa podľa Litvinenka stal pre Londýn pohodlným spôsobom, ako dosiahnuť politické záujmy. Poslanec Dumy súčasne vyjadril nádej, že po "polóniovom procese" britské súdnictvo príde o mýtus o svojej nestrannosti.

Lugovoj upozornil, že s obnovením vyšetrovania prípadu Litvinenko časovo koliduje "protiruská hystéria", ktorá sa rozpútala po udalostiach na Ukrajine z roku 2014. Ako poznamenal, obnovenie vyšetrovania okolností Litvinenkovej smrti považuje za "úbohý pokus využiť tohto kostlivca v skrini na uspokojenie politických ambícií Londýna".