Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Putin v prejave k poslancom načrtol svoju víziu budúceho vývoja Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Dnešný prejav je Putinovým prvým od zvolenia do funkcie hlavy štátu v marci, ktoré sprevádzali masové protesty opozície.

Moskva 12. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes v prejave k poslancom Federálneho zhromaždenia načrtol svoju víziu vývoja Ruska v najbližších rokoch.

Prisľúbil posilniť ekonomiku krajiny i jej vojenskú silu. Zdôraznil, že krajina sa musí zamerať na rozvoj moderných technológií, aby obstála v svetovej hospodárskej súťaži. Dodal však, že hlavnou úlohou Ruska je "chrániť svoju národnú a duchovnú identitu".

Dnešný prejav je Putinovým prvým od zvolenia do funkcie hlavy štátu v marci, ktoré sprevádzali masové protesty opozície. Putin od svojej inaugurácie razí tvrdý kurz proti disentu; veľmi časté sú domové prehliadky u aktivistov opozičných strán, ich vypočúvanie či umiestnenie do vyšetrovacej väzby. Ako pripomína agentúra AP, v Rusku začali platiť zákony, ktoré nepovolené aktivity opozície trestajú veľmi prísne.

V dnešnom prejave uviedol, že politická konkurencia je prospešná vec. Podľa jeho názoru však treba sformulovať pravidlá politickej konkurencie. Podporil aj názory na reformu volebného systému na zmiešaný.

Demokracia

Vladimir Putin
Foto: TASR
Putin zdôraznil, že Rusko nemá inú voľbu - len demokraciu. Jej podstata podľa Putin spočíva nielen v možnosti občanov voliť, ale zvolených predstaviteľov aj kontrolovať.

Za neprijateľné označil akékoľvek zasahovanie do vnútorných záležitostí krajiny zo zahraničia. Politik, ktorý je platený zahraničím, nemôže byť politikom v Rusku, zdôraznil.

Kriminalita

Dodal, že v ruskej politike niet miesta pre kriminalitu. Vyzval na podporu jeho myšlienky zakázať verejne činným osobám vlastnenie bankových účtov, akcií a cenných papierov v zahraničí.

Zdôraznil, že "politika očisty a obnovy vládnych štruktúr bude prísna a dôsledná".

Uviedol, že živnou pôdou pre korupciu sa stali vládne zákazky. Vyzval preto parlament, aby v zrýchlenom konaní prijal návrh zákona o štátnych objednávkach.

Najbližšie roky budú podľa Putina prelomové nielen pre Rusko, ale aj pre celý svet. Svet podľa jeho názoru vstupuje do éry veľkých radikálnych zmien a otrasov.

Geopolitický vplyv

Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: TASR/AP
Rusko musí v 21. storočí nielen zachovať, ale aj zvýšiť svoj geopolitický vplyv a byť suverénnou krajinou. Vyzval občanov na vlastenectvo, pričom citoval z diela Alexandra Solženicyna.

V záujme obrody vlastenectva podľa Putina treba "spojiť epochy histórie Ruska, ktorá sa začala písať nie v roku 1917, a ani nie v roku 1991. "My máme tisícročnú históriu," zdôraznil. Dodal, že napríklad Rusko doteraz nemá dôstojný pamätník obetiam prvej svetovej vojny.

V súvislosti s podporou vlastenectva Putin navrhol vrátiť sa k pôvodným názvom plukov ruskej armády pomenovaných po významných veliteľoch.

Mocenské centrum podľa jeho názoru "nesmie byť izolovanou kastou". Zodpovednosť za krajinu nevzniká heslami a výzvami, ale tým, že občan vidí, že úrady sú transparentné, otvorené a zaangažované do záležitostí štátu, obce či občana, uviedol Putin. Vyzval prítomných regionálnych politikov, aby začali "efektívne pracovať s ľuďmi".

Pôrodnosť

Vyjadril sa aj k programu na zvýšenie pôrodnosti, pričom poznamenal, že za prvých päť mesiacov roku 2012 prvýkrát po dlhom čase v Rusku zaznamenali vyšší počet narodení ako úmrtí. Podľa Putina by normou pre ruskú rodinu mali byť tri deti. Dodal, že štát vytvára nové miesta v materských školách a dôsledne sleduje situáciu v školstve, aby sa úloha ženy v spoločnosti neobmedzovala len na domáce práce a starostlivosť o rodinu.

"Aby Rusko bolo suverénne a silné, musí nás byť viac," zdôraznil.

Pokiaľ ide o zabezpečenie rodín, Putin poznamenal, že hypotéky na bývanie sú zatiaľ dostupné len pre strednú vrstvu obyvateľstva. Dodal, že je potrebné sústrediť sa na podporu inteligencie v provinciách, zvýšiť jej príjmy a urobiť z tejto skupiny obyvateľstva základ súčasnej spoločnosti.

Podnikateľské prostredie

Vyslovil sa za zlepšenie podnikateľského prostredia a pomoc tým, ktorí vytvárajú pracovné miesta. Celkovo chce Putin dosiahnuť vytvorenie a modernizáciu 25 miliónov pracovných miest, a to do roku 2020.

Putin sa domnieva, že súčasnej spoločnosti chýba duchovné ukotvenie v podobe vzájomnej podpory ľudí, pomoci a milosrdenstva - "to, čo nás v minulosti robilo silnejšími". Vyzval preto na podporu školstva, kultúry a mládežníckej politiky.

Školstvo

Do ruských škôl treba podľa neho vrátiť kvalitné vyučovanie ruského jazyka a literatúry, etiky i základov tradičných náboženstiev. Škola podľa neho musí deťom poskytovať nielen vzdelanie, ale nemenej dôležitý je aj výchovný aspekt.

Putin v súvislosti s tým požiadal prítomných gubernátorov, aby v spolupráci s federálnou vládou a kanceláriou prezidenta do apríla vypracovali návrh na vytvorenie verejného monitoringu kvality zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a výsledkov dosiahnutých vo vede a využiteľnosti kultúrnych zariadení.

Navrhol, aby štátnu podporu dostali len tie vysoké školy, ktoré spolupracujú so štátnymi firmami.

Ilegálni prisťahovalci

Za jeden z cieľov na najbližšie obdobie označil Putin boj s ilegálnym prisťahovalectvom. Vyslovil sa za udeľovanie, respektíve vrátenie občianstva všetkým potomkom občanov ruského impéria a ZSSR.

Za prioritu označil zintenzívnenie výstavby dopravnej infraštruktúry, aby sa v horizonte desiatich rokov zabezpečilo dopravné prepojenie v rámci celého Ruska, vrátane budovania letísk a prístavov v regiónoch. Vyslovil sa aj za to, aby sa každý subjekt Ruskej federácie stal sebestačným, pričom jeho víziou je, že sa krajina stane najväčším výrobcom potravín.

Investičná mapa Ruska

Navrhol, aby v rámci podpory investícií vznikla "investičná mapa" Ruska a vyslovil sa za to, aby všetky regióny začali plne využívať svoj ekonomický potenciál. Súčasne apeloval na podnikateľov a ruské firmy, aby "pracovali pre Rusko". Vyslovil sa za to, aby všetky firmy mali rovnakú šancu získať objednávku vo vojensko-priemyselnom komplexe Ruska.

Na záver prejavu Putin označil za najdôležitejší výdobytok Ruska za posledné roky nárast počtu obyvateľov, lebo to podľa jeho názoru svedčí o tom, že "ľudia nám uverili, uverili v to, že stabilita je hlavnou podmienkou pre rozvoj. Musíme si túto dôveru vážiť a odpovedať na ňu našou prácou".

Prezident navrhol, aby sa ľudia vzdali zvyku pracovať len pre dobro detí, pre ich budúcnosť, a neodkladali svoj vlastný život "na potom". Uviedol, že je najvyšší čas, aby sa to zmenilo, a prisľúbil, že vláda sa preto sústredí na prácu v sociálnej oblasti.