< sekcia Zahraničie

Senát amerického Kongresu schválil novú šéfku CIA Haspelovú

Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa na šéfku Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Gina Haspelová. Foto: TASR/AP

Haspelová bude historicky prvou ženou v tejto funkcii.

Washington 176. mája (TASR) - Senát amerického Kongresu potvrdil vo štvrtkovom hlasovaní vo funkcii nominantku prezidenta USA Donalda Trumpa na riaditeľku Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Ginu Haspelovú. Informovali o tom noviny Washington post a agentúra Reuters.

Haspelová, ktorá bude historicky prvou ženou v tejto funkcii, získala v priebežnom spočítavaní podľa agentúry Reuters 51 hlasov v tomto 100-člennom orgáne. Na jej zvolenie postačuje jednoduchá väčšina hlasov.

Navrhovaná nástupkyňa Mikea Pompea, ktorý sa stal ministrom zahraničných vecí, bola dosiaľ úradujúcou šéfkou CIA. V tajnej službe pracuje už 30 rokov. V roku 2002 viedla tajnú väznicu CIA v Thajsku a neskôr bola zapojená do prípadu ničenia nahrávok výsluchov zadržiavaných osôb podozrivých z terorizmu, pri ktorých bola použitá metóda známa ako waterboarding (simulované topenie).

Jej nominácia znovu vyvolala debatu o drsnom vypočúvacom programe CIA, ktorý sa uplatňoval voči podozrivým teroristom. Haspelová v Kongrese uviedla, že tajná služba nemala používať takéto drsné metódy, a zaviazala sa, že ich už neobnoví.

Haspelová získala už v stredu podporu senátneho výboru pre tajné služby. Výbor v stredu hlasoval v pomere 10:5, čím odporučil celému Senátu, aby ju na poste šéfky tajnej služby schválil.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.