< sekcia Zahraničie

VIDEO: ETNA opäť ožíva: Z novej pukliny na sopke sa valí láva a popol

Dym a láva, ktoré sa valia z kráteru počas erupcie. Foto: TASR/AP

Observatórium Etny uviedlo, že v pondelok do poludnia zaznamenalo sériu až 130 otrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 4,0.

Miláno 24. decembra (TASR/TERAZ.sk) - Z novej pukliny na aktívnej sopke Etna na talianskom ostrove Sicília uniká láva a popol. V pondelok o tom informovalo observatórium vulkánu, ktoré zaznamenalo aj nezvyčajne vysoký stupeň seizmickej činnosti.

Observatórium Etny uviedlo, že v pondelok do poludnia zaznamenalo sériu až 130 otrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 4,0. Observatórium hlásilo aj prúdy lávy valiace sa zo sopky a dodalo, že nová trhlina sa otvorila neďaleko juhovýchodného krátera vulkánu.Majiteľ útulku na sopke povedal, že turistov odvádzajú z vyšších nadmorských výšok dolu do bezpečia, do lokality vo výške 1900 metrov. Neboli však hlásené žiadne zranenia a popol, ktorý sopka chrlí, zatiaľ nijako nenarušuje život obyvateľov v neďalekých mestečkách a mestách.

Etna, najväčšia spomedzi troch aktívnych sopiek v Taliansku, je od júla obzvlášť aktívna, pripomenula tlačová agentúra AP.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.