Zahraničie

Kurt Volker predstavil web o dôsledkoch agresie Ruska na Ukrajine

Na úvodnej stránke webu sa píše, že Ruská federácia po revolúcii dôstojnosti na Ukrajine nelegálne obsadila Krymský polostrov a rozpútala ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny.

Putinov prejav o stave Ruska mal v TV najnižšiu sledovanosť od 2014

Putinov pol druha hodiny trvajúci prejav o stave krajiny vysielalo v stredu v priamom prenose päť televíznych staníc: Prvý kanál, Rossija 1, Rossija 24, Moskva 24 a televízia 360.

Ekvádor a Peru zasiahlo silné zemetrasenie

Epicentrum otrasu sa podľa agentúry AFP nachádzalo v riedko obývanej oblasti približne 17 kilometrov od mestečka Montalvo na východe Ekvádoru neďaleko hraníc s Peru.

Muž, ktorý autom vrazil do skupiny ľudí a 6 zabil, dostal doživotie

Jamesa Gargasoulasa (29) súd odsúdil na doživotie za vraždy, ktorých obeťami sa stali aj novorodenec, ktorý vyletel z kočíka až do vzdialenosti 60 metrov, a desaťročné dievča.

Írska vláda zverejnila zákon na zmiernenie škôd po brexite bez dohody

Vláda chce, aby legislatíva prešla írskym parlamentom v zrýchlenom konaní pred plánovaným odchodom Británie z EÚ, ku ktorému by malo dôjsť 29. marca.

Dvaja moldavskí opoziční lídri tvrdia, že boli otrávení

Maia Sanduová a Andrei Nastase z proeurópskej aliancie strán vystupujúcej v nadchádzajúcich voľbách ako platforma ACUM (Teraz) uviedli, že lekári objavili v ich krvi stopy ťažkých kovov.

Švédsky poslanec v EĽS pre Népszavu: Orbána má už každý dosť

Švédsky poslanec, ktorý vyjadril názor, že Orbán spôsobuje Maďarsku obrovské škody, v uplynulých dňoch inicioval, aby vedenie EĽS prehodnotilo vzťahy s Fideszom.

Morawiecki: Kac sa vyjadruje ako radikálny extrémista

Poľský premiér Mateusz Morawiecki zdôraznil, že nebude akceptovať zovšeobecňovanie účasti svojej krajiny na hrôzach holokaustu.

Pápež zverejnil zoznam s 21 bodmi na boj proti pedofílii

V zozname sa napríklad spomína niekoľko dôležitých návrhov, ako napríklad pripraviť príručku s odporúčaniami, ako postupovať, ak sa objaví podozrenie zo zneužívania.

Kurdi uvítali rozhodnutie USA ponechať v Sýrii približne 200 vojakov

Hodnotíme rozhodnutie Bieleho domu... pozitívne, uviedol pre agentúru Reuters Abdulkarím Umar.

Indonézia potrestá policajtov, ktorí pri vypočúvaní použili hada

Videozáznam, ktorý sa začiatkom februára šíril na internete, zachytával policajta v indonézskom okrese Jayawijaya pri tom, ako omotával hada okolo krku podozrivého.

Z britskej Labouristickej strany vystupuje ďalší nespokojný poslanec

Austin sa podľa vlastných slov nehodlá pripojiť k Nezávislej skupine, ktorú v parlamente v tomto týždni vytvorili ôsmi odídení labouristi a traja nezaradení konzervatívci.

Rusko predĺžilo vyšetrovanie Američana obviňovaného zo špionáže

Whelana, ktorý má americké, britské, kanadské a írske pasy, zatkli v moskovskom hoteli 28. decembra.

Talianski koaliční poslanci chcú zakázať dodávky Huawei pre 5G sieť

Zákonodarcovia z Ligy Severu, ktorá vytvorila koalíciu s protisystémovým Hnutím piatich hviezd, plánujú vyzvať vládu v Ríme, aby využila svoju silu a zablokovala dodávky technológií od Huawei.

Kenský súd rozhodne o zákone kriminalizujúcom homosexualitu až v máji

Sporná časť zákona definuje, že väzením do 14 rokov možno potrestať každú osobu, ktorej správanie je proti prírode.

Izrael vyslal na Mesiac svoju prvú bezposádkovú misiu

Raketa odštartovala o 2.45 h SEČ. Štart sledoval v Izraeli aj tamojší premiér Benjamin Netanjahu, a to priamo zo strediska riadenia letu štátnej spoločnosti Israel Aerospace Industries (IAI).

Turecká prokuratúra nariadila zatknutie 295 vojakov a policajtov

Väzba teraz hrozí aj trom plukovníkom, ôsmim majorom a desiatim poručíkom. Približne polovica z 295 podozrivých sú vojaci, zatiaľ čo zvyšok pôsobí v iných zložkách ozbrojených síl.

Nigérijský prezident Buhari sa deň pred voľbami prihovoril k národu

Buhari v prejave zdôraznil, že i keď sa mnohí po nečakanom odložení volieb o týždeň obávali toho najhoršieho, voliči sa teraz nemusia ničoho obávať a v sobotu môžu ísť hlasovať slobodne.

Ardernová odsúdila Austráliu za vyhostenie novozélandských zločincov

Konzervatívna austrálska vláda zaviedla v roku 2014 pre osoby, ktoré nemajú austrálske občianstvo a sú odsúdení za spáchanie zločinu, tzv. test charakteru. Ten umožňuje ich trvalé vyhostenie.