Zahraničie

V Jakarte vypukli povolebné nepokoje, mŕtvych je šesť ľudí

Indonézska volebná komisia v utorok vyhlásila, že prezident Joko Widodo získal vo voľbách 17. apríla 55,5 percenta hlasov voličov a tým aj druhé funkčné obdobie.

V senátnych voľbách dominovali podporovatelia prezidenta Duterteho

Výsledky volieb umožnia prezidentovi podľa AP posilniť svoj vplyv nad tradične pomerne nezávislým Senátom, čo je nevyhnutným predpokladom pre uskutočnenie jeho legislatívnej agendy.

Muž, ktorý chcel skočiť z Eiffelovej veže, sa podrobí vyšetreniu

Spoločnosť, ktorá prevádzkuje Eiffelovu vežu, bola v dôsledku tejto mimoriadnej udalosti v pondelok popoludní nútená evakuovať vyše 2500 návštevníkov a objekt uzavrieť pre verejnosť.

Nemecká polícia spustila sériu razií voči irackému gangu

Razie súvisia s vyšetrovaním irackého gangu podozrivého z účasti na pašovaní ľudí, ako aj nelegálneho obchodovania so zbraňami, narkotikami a falošnými dokladmi totožnosti.

Diplomatka EÚ: V prípade Venezuely nie sme nestranní

Vojenskú intervenciu nemecká diplomatka vylúčila.

Ruská polícia zlikvidovala dvojicu mužov, ktorí vraj chystali útok

Na mieste prestrelky sa našli zbrane, strelivo, improvizované výbušné zariadenie pripravené na použitie a náboženská extrémistická literatúra.

V amerických mestách protestovali odporcovia zákazu interrupcií

Demonštrácie sa začali o 12.00 h (18.00 h SELČ) v čase, keď sa debata o nových štátnych zákonoch obmedzujúcich tento zákrok zintenzívňuje po celých USA.

Z Nemecka prileteli do Kábulu odmietnutí afganskí žiadatelia o azyl

Išlo o 24. takúto skupinovú deportáciu z Nemecka od decembra 2016. Poslednými 23 letmi bolo vrátených celkovo 565 afganských mužov.

Maďarská krajná pravica zorganizovala protest proti zločinom Rómov

Do mesta prišli aj stovky Rómov na protidemonštráciu. Pripomínali si ňou i sériu vrážd Rómov, ku ktorým došlo v Maďarsku pred desaťročím.

Pre výpadok elektriny uviazlo v moskovskom metre tisíc pasažierov

Predstavitelia moskovského metra vo svojom stanovisku uviedli, že všetci cestujúci z troch súprav boli bezpečne evakuovaní a nikto neutrpel zranenia.

Rada ministrov odsúhlasila zákaz jednorazových plastov od roku 2021

Smernicu, na základe ktorej má byť v celej EÚ od roku 2021 zavedený zákaz používania jednorazových plastových výrobkov, ako sú slamky, príbory alebo vatové tyčinky, už v marci schválili poslanci EP.

Madridské múzeum zavedie nové opatrenia na ochranu umeleckých diel

Múzeum najalo špecialistku z univerzity Universidad Complutense v Madride, ktorá má v priebehu najbližších 22 mesiacov pripraviť evakuačný plán na ochranu najdôležitejších malieb a sôch.

USA podozrievajú sýrsky režim zo spáchania chemického útoku v Idlibe

USA Vo vyhlásení zároveň odsúdili Rusko, kľúčového spojenca Damasku, za tzv. dezinformačnú kampaň, ktorou sa podľa nich Moskva snaží z chemických útokov obviniť druhú stranu.

Francúzske rodiny zažalovali Boeing za pád lietadla 737 MAX v Etiópii

Pri páde lietadla spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré smerovalo z Addis Abeby do kenskej metropoly Nairobi, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane siedmich občanov Francúzska.

Trump navštívi 5. júna Írsko, stretne sa s premiérom Varadkarom

Problematický bol najmä výber miesta bilaterálnej schôdzky. Podľa denníka The Irish Times nebol Varadkar veľmi ochotný stretnúť sa s Trumpom v jeho írskom golfovom rezorte.

OSN:Riziko použitia jadrových zbraní je najvyššie od 2. svetovej vojny

Vo všetkých štátoch s jadrovými zbraňami prebieha program modernizácie tohto arzenálu, a mení sa tiež prostredie kontroly zbrojenia, za čo čiastočne môže strategické súperenie medzi Čínou a USA.