< sekcia SEKCIA: Zdravie

Opravou chybných údajov klesla spotreba liekov o 15 percent

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Vykazovaná spotreba po úprave tak klesla o 15 percent a je o 4,5 percenta nižšia ako v Českej republike. Slovensko stále reportuje niektoré lieky nadštandardne.

Bratislava 7. augusta (TASR) – Slovensko dlhodobo vykazovalo do medzinárodných štatistík vysoké hodnoty v spotrebe liekov. Tie boli opakovane spochybňované zástupcami farmaceutického priemyslu na Slovensku. Upozornil na to Inštitút zdravotnej politiky (IZP).

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, Národným centrom zdravotníckych informácií a Asociáciou inovatívneho farmaceutického priemyslu sa preto rozhodlo vytvoriť pracovnú skupinu na overenie údajov. Tej sa podarilo opraviť jeden z kľúčových ukazovateľov spotreby takzvanej dennej definovanej dávky na obyvateľa. "Vykazovaná spotreba po úprave tak klesla o 15 percent a je o 4,5 percenta nižšia ako v Českej republike. Slovensko stále reportuje niektoré lieky nadštandardne, je preto možné, že skutočná spotreba je relatívne ešte nižšia," uviedol inštitút vo svojej správe.

IZP zdôraznil, že spotreba liekov vlani historicky klesla. Tento pokles bol podľa neho spôsobený obmedzením reexportu, rozšírením e-receptu a jeho modalít či ozdravným plánom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorý priniesol aj prísnejšie revízne kontroly. Inštitút očakáva, že Slovensko ako jedna z mála krajín OECD bude mať pokles v spotrebe liekov aj naďalej.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.