< sekcia SEKCIA: Zdravie

Plánované rodičovstvo je súčasťou ľudských práv

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Svetový deň populácie sa prvýkrát do kalendára dní dostal v roku 1989 s tým, aby sa ním pripomínal 11. júl 1987: v ten deň dosiahol počet obyvateľov planéty Zem päť miliárd.

New York 10. júla (TASR) - Plánované rodičovstvo tvorí súčasť ľudských práv. To je v roku 2018 téma Svetového dňa populácie, ktorý pripadá na 11. júla.

Ako uviedla Organizácie Spojených národov (OSN) na svojej webovej stránke, počas dejín ľudstva úsilie o plánované rodičovstvo - predchádzanie otehotneniu alebo odloženie tehotenstva na neskôr - predstavovalo pre ženy ťažký súkromný boj. V súčasnosti sa veci zmenili, uviedla OSN a pokračovala, že od Medzinárodnej konferencie o ľudských právach v roku 1968 sa plánované rodičovstvo stalo povinnou súčasťou ľudských práv pre všetky krajiny, vlády a politikov.

V záverečnom dokumente z Teheránu je jednoznačne uvedené: "Rodičia majú základné právo slobodne a vedome sa rozhodnúť, akú veľkú budú mať rodinu a kedy sa im deti narodia."

Svetový deň populácie sa prvýkrát do kalendára dní dostal v roku 1989 na podnet Správnej rady Rozvojového programu OSN s tým, aby sa ním pripomínal 11. júl 1987: v ten deň dosiahol počet obyvateľov planéty Zem päť miliárd.

Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 45/216 z decembra 1990 rozhodlo, že 11. júla sa každý rok bude pripomínať Svetový deň populácie s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku populácie, najmä jej postojov k životnému prostrediu a rozvoju.

O niekoľko rokov neskôr, 12. októbra 1999, sa v sarajevskej nemocnici dve minúty po polnoci narodil chlapček, s ktorým dosiahla svetová populácia šesť miliárd ľudí. Novorodenca s hmotnosťou 3,5 kilogramu priviedla na svet bosnianska prvorodička Fatima Nevičová z mesta Visoko.

Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan slávnostne vyhlásil sarajevského novorodenca za šiesťmiliardtého človeka na symbolickom mieste - v Koševskej nemocnici. Práve tá bola počas bosnianskej vojny v prvej polovici 90. rokov 20. storočia miestom, kde sa rodili noví Sarajevčania, aj keď obliehané mesto delostrelecky ostreľovali Srbi.

Svetový deň populácie sa v roku 2011 niesol v očakávaní narodenia sedemmiliardtého človeka na Zemi. Túto udalosť 31. októbra 2011 nahlásili dve mestá v Ruskej federácii - Kaliningrad a Petropavlovsk-Kamčatskij na Ďalekom východe - a rovnako aj Filipíny a India.

Populačný fond OSN (UNFPA) vybrala 31. október 2011 za deň, keď sa narodí sedemmiliardtý človek na Zemi. Stal sa ním chlapec Alexandr, ktorý sa ako prvý narodil v Petropavlovsku-Kamčatskom.

UNFPA je medzinárodnou rozvojovou organizáciou, ktorá vo svojich aktivitách podporuje právo na zdravie každého jedinca. Jednotlivým štátom a vládam na ich žiadosť ponúka podporu pri používaní faktov o stave populácie, aby mohli formulovať svoje politiky a programy na znižovanie chudoby a na podporu trvalo udržateľného rozvoja.

UNFPA pomáha jednotlivým vládam zbierať, spracovávať a analyzovať demografické údaje, aby správne stanovovali populačnú tendenciu.

Vo svojej práci sa UNFPA riadi aj závermi káhirskej Medzinárodnej konferencie o populácii a rozvoji (ICPD) z roku 1994. Jej účastníci zo 179 krajín sa zhodli, že treba uspokojiť potreby všetkých ľudí v oblasti vzdelávania a zdravia vrátane reprodukčného zdravia, čo je jednou zo základných podmienok na aplikovanie trvalo udržateľného rozvoja. Delegáti prijali Akčný program na spomalenie demografického vývoja na Zemi na ďalších 20 rokov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.