< sekcia SEKCIA: Zdravie

Počet chorých na chrípku klesol o viac ako tretinu

Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván

Celkovo lekári zaznamenali 21.039 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 32,4 percenta.

Bratislava 2. novembra (TASR) – Počet chorých na chrípku počas 44. týždňa klesol o viac ako tretinu. Lekári celkovo nahlásili 1476 prípadov chrípky a jej podobných ochorení (CHPO). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť na CHPO klesla o 35,4 percenta. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Ako TASR informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, najčastejšie na CHPO ochorela veková skupina 15 až 19-ročných.

Celkovo lekári zaznamenali 21.039 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 32,4 percenta. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Prešovskom kraji, najnižšia v Banskobystrickom. Ako ďalej informoval Mikas, najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Chrípkové prázdniny boli hlásené v štyroch materských školách v Košickom, Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení. Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov. Môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.