Ekonomika

NDS hľadá firmu na stavebnotechnický dozor na R2 Mýtna – Tomášovce

Kritériom na vyhodnotenie ponúk je cena, pričom zákazka nebude spolufinancovaná z eurofondov.

Letisko v Bratislave vybavilo už viac ako 2 milióny cestujúcich

Do konca októbra už odletelo z Bratislavy alebo priletelo do nej spolu 2.011.946 osôb. Letisko tak za desať mesiacov na prílete a odlete odbavilo o 19 cestujúcich viac ako v rovnakom období vlani.

Hmlové svetlá na aute by mali byť zapnuté len na nevyhnutný čas

Okrem správneho používania 'hmloviek' treba v zimnom období myslieť aj na to, že nestačí mať zapnuté len denné svetlá.

Nový investor plánuje v Partizánskom zamestnať 300 ľudí

Investor doposiaľ pôsobí v blízkych Bánovciach nad Bebravou, kde je v podnájme a zamestnáva tam 200 ľudí. ,aktualizované 

Aj NBS si pripomína 30 rokov slobody

Centrálna banka pripomína, že novembrové udalosti roku 1989 odštartovali demokratizáciu bývalého Československa.

Tempo rastu ekonomiky eurozóny v 3. kvartáli stagnovalo

V medziročnom porovnaní ekonomika eurozóny v 3. kvartáli na sezónne upravenej báze expandovala o 1,2 %, nie o 1,1 %, ako pôvodne predpokladal Eurostat, po náraste o 1,2 % v 2. štvrťroku.,aktualizované 

Analýza: Za vysokú infláciu na Slovensku môže aj extrémna politika ECB

Slovensko, ako zdôrazňuje analytik, by malo radšej viac investovať do infraštruktúry, napríklad do digitálnej siete a celkovo do digitalizácie ako takej.

Sadzby úverov na nehnuteľnosti na jeseň rekordne padli aj vďaka ECB

Koncom júna znížila úrokovú sadzbu Slovenská sporiteľňa pod psychologickú hranicu jedného percenta. Tento ťah nasledovali Tatrabanka, Unicredit aj ČSOB, pridala sa k nim VÚB a naposledy Prima banka.

Neskorá úhrada faktúr môže zlikvidovať firmu

Počas druhého kvartálu firmy na Slovensku zaznamenali len dve percentá úhrad po termíne. V januári až marci to bolo 5 %.

Sociálna poisťovňa: Výpočet nemocenskej dávky môže byť rôzny

V súvislosti s dobrovoľným nemocenským poistením je potrebné upozorniť tiež na to, že jeho vznikom zaniká ochranná lehota z predchádzajúceho poistenia.

Sociálna poisťovňa už dostala vyše 800 žiadostí o garančnú dávku

Zamestnávateľ predložil pobočke k 12. novembru 2019 potvrdenia pre tých zamestnancov, ktorí ukončili pracovný pomer k 31. augustu a k 30. septembru 2019.

Rast slovenskej ekonomiky v 3. štvrťroku bol na úrovni 1,3 %

V bežných cenách sa v 3. štvrťroku tohto roka vytvoril HDP v objeme 24,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 3,4 %.,aktualizované 

Ceny ropy vzrástli

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v decembri sa vo štvrtok o 7.33 h SEČ predával po 57,52 USD (52,26 eura).

WSJ: Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa komplikujú

Peking podľa WSJ, ktorý cituje zdroj oboznámený s rokovaniami, odmieta požiadavky Washingtonu na výraznejšie zamedzenie technologickým transferom a silný mechanizmus vynucovania dohody.

Produkcia ropy v USA prelamuje rekordné maximá

Aktuálne sa očakáva, že tento rok stúpne ťažba ropy na 12,29 milióna denne, čo je o 30.00 barelov viac, než ministerstvo predpokladalo v októbri.

Európske burzy v stredu mierne oslabili, Dax klesol o 0,40 %

Hlavný nemecký index Dax v stredu stratil 0,40 % a uzavrel na úrovni 13.230,07 bodu. Kľúčový francúzsky index CAC 40 klesol o 0,21 % na 5907,09 bodu.

Podľa správy IEA musí svet radikálne znížiť emisie skleníkových plynov

Podľa agentúry sa globálna spotreba energie bude do roka 2040 zvyšovať o 1 % ročne.

J. Powell: Ekonomika USA bude pokračovať v raste

Podľa Powella sa nedávne zníženie úrokových sadzieb ešte plne neprejavilo a ešte dá ekonomike impulz rovnako ako nízka nezamestnanosť, ktorá podporuje spotrebiteľské výdavky.

Prezidentka podpísala novelu o peňažných príspevkoch ŤZP

Ministerstvo práce malo k návrhu výhrady. Upozornilo napríklad na to, že poslankyňa novelou de facto vytvára nový druh peňažného príspevku.