Ekonomika

NOVEMBER89: Ako sa zmenili ceny potravín za 30 rokov?

Cena chleba sa zvýšila až 15-násobne. Minulý rok platil spotrebiteľ za kilogram rascového bochníka 1,33 eura, kým v roku 1989 to bolo 2,80 korún československých (Kčs), teda 0,09 eura.

Globálny dlh v 1. polroku stúpol na viac než 250 biliónov USD

Zvyšovania dlhu po celom svete spôsobuje starosti investorom a mnoho expertov ho považuje za najväčší problém, ktorému budú ekonomiky a firmy čeliť v budúcnosti.

I. Mikloš: SR dosiahla zásadné zlepšenie, potrebuje však ešte reformy

Tiež je presvedčený, že absencia reforiem vedie k nízkej kvalite verejných služieb, najmä v zdravotníctve a školstve, rovnako ako k rastu byrokracie, nízkej efektívnosti výberu daní.

Tržby v nemeckom hotelovom a reštauračnom sektore v septembri klesli

Za prvých deväť mesiacov 2019 zaznamenal tento sektor reálny nárast obratu, ktorý berie do úvahy infláciu, medziročne o 0,8 %.

Maloobchodné tržby v Holandsku v septembri stúpli

Presnejšie, maloobchodné tržby v krajine tulipánov v septembri medziročne vzrástli o 4,6 % po augustovom zvýšení o 3,1 %.

Priemerná ročná miera inflácie v októbri bola na úrovni 2,6 %

Medzimesačný harmonizovaný index spotrebiteľských cien 99,9 % bol ovplyvnený najmä znížením a zvýšením cien v niektorých odboroch.

Cinema City má nového marketingového manažéra

Sieť multikín Cinema City má nového marketingového manažéra. Jiří Švancara bude mať na starosti nielen Slovensko, ale aj Českú republiku.

Motoristom mierne zdraželo tankovanie benzínov aj nafty

V 45. týždni tohto roka v porovnaní so 44. týždňom sa zvýšila cena natural 95-oktánového benzínu o 0,15 % na 1,317 eura za liter.

Kudlow: Prvá fáza dohody medzi USA a Čínou je blízko

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow uviedol, že nálada na rokovaniach je dobrá.

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v decembri sa v piatok o 7.30 h SEČ predával po 56,99 USD (51,82 eura).

Šéf Fedu vyzval Kongres, aby riešil rastúci rozpočtový deficit

V rámci jeho vystúpenia v Kongrese Powella podporili viacerí členovia Demokratickej strany, ktorí odsúdili útoky prezidenta Donalda Trumpa na šéfa Fedu.

BMW predstavilo nové vývojové centrum pre akumulátorové články

Čoraz dôležitejšiu úlohu pre BMW zohráva aj nákup surovín. Koncern bude od roka 2020 sám nakupovať lítium a kobalt a poskytne ich výrobcom akumulátorových článkov.

ECB zvažuje zahrnutie rizík z klimatických zmien do záťažových testov

Ako povedal viceprezident ECB Luis De Guindos na konferencii organizovanej bankou BNP Paribas v Londýne, centrálne banky musia klimatickým zmenám venovať viac pozornosti.

Protesty v Čile spôsobili razantný prepad čilskej meny

Ani miliardová peňažná injekcia centrálnej banky do finančného systému nedokázala prepad meny zastaviť.

Čína zrušila zákaz dovozu hydinového mäsa z USA

Problémy s bravčovým mäsom na čínskom trhu viedli k tomu, že Čína začala nakupovať aj také časti mäsa, ktorých bol pôvodne na trhu prebytok, ako sú napríklad kuracie prsia.

Slovenský poistný trh si pripomína sto rokov existencie

Slovenské podnikateľské prostredie nie je pre poisťovníctvo veľmi priateľské. Poisťovníctvo je zaťažené vysokými sektorovými daňami a odvodmi, ktoré neprispievajú k stabilite sektora.,aktualizované 

Klienti nahlasujú desiatky škôd po dažďoch a víchrici

Na preplatenie škôd je potrebné mať uzatvorené poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, pričom je dôležité mať poistené živelné riziká.

Výstavba nultého obchvatu si vyžiada ďalšie dopravné obmedzenia

Nasledovať bude uzávera diaľnice D2 v smere Bratislava – Maďarsko, obchádzková trasa bude vedená po kolektore D2 v smere na Maďarsko.

Zisk ČSOB vzrástol za deväť mesiacov o viac než štvrtinu

ČSOB vo štvrtok uviedla, že jej zisk dosiahol za obdobie od januára do konca septembra 14,7 miliardy Kč (574,42 milióna eur). Medziročne to znamená rast o 28 %.

De Guindos: Pravdepodobnosť recesie v eurozóne je malá

Rast ekonomiky eurozóny zaostáva za svojím potenciálom, povedal De Guindos na bankovej konferencii BNP Paribas. ECB musí podľa neho pozorne monitorovať situáciu.