Kultúra

Americká herečka Katharine Hepburnová by sa dožila 105 rokov

Americký filmový inštitút (AFI) vyhlásil Hepburnovú v roku 1999 za najväčšiu ženskú legendu filmového plátna všetkých čias.

V Bratislave inštalovali výstavu českej fotografky Sáry Saudkovej

Kontroverzná fotografka, žiačka a bývalá družka slávneho Jana Saudka, na každej z vystavených snímok zachytáva to, s čím sa stretávajú ľudia, ktorí sa ocitli v osídlach lásky.

Juraj Kukura sa predstaví českým divákom v úlohe prisťahovalca

Umelecky kvalitný komorný príbeh o vzťahu dvoch protichodných starnúcich hrdinov má tajomstvo, napätie i humor. Film Cizinec a krásná paní odvysiela ČT1 v nedeľu 13. mája o 20.00 h.

Akademický sochár, národný umelec Tibor Bártfay oslávi 90 rokov

Tibor Bártfay patrí k významným osobnostiam súčasného slovenského umenia, novodobého sochárstva - komornej i monumentálnej tvorby.

Richard Müller vypredal dvakrát bratislavský Istropolis

Potvrdili to aj dva bratislavské koncerty vo štvrtok (10.5.), dvakrát vypredaná sála Istropolisu znamená 2.400 divákov, ktorí výkon speváka aj sprievodnej kapely ocenili aplauzom po každej piesni.

Vo veku 79 rokov zomrel oceňovaný vojnový fotograf Horst Faas

Nemecký rodák, ktorý sa stal jedným z najznámejších fotoreportérov z konfliktných oblastí, viedol celé desaťročie od roku 1962 fotografický tím agentúry AP v Ho Či Minovom Meste.

Európske operné domy sa otvoria milovníkom opery i ďalším záujemcom

Európske dni opery boli založené v roku 2007 s cieľom osláviť 400. výročie prvého majstrovského operného diela, Monteverdiho Orfea

Metaloví Judas Priest vyskúšali pevnosť stien bratislavskej Incheby

Metaloví fanúšikovia majú radi ten koncert, keď sa už pri prvom tóne basovej gitary zachveje betónová podlaha hľadiska a Judas Priest toto kritérium naplnili.

Slovenská herečka Kveta Stražanová oslavuje 70. narodeniny

Kveta Stražanová je predstaviteľkou moderného psychologicko-realistického herectva.

V bratislavskom kine Lumiére premietajú Obrazy kolektivizácie

Prehliadku snímok, ktoré stvorila dobová propaganda, mal pôvodne otvoriť rumunský film Splnený sen režisérskej dvojice Victor Iliu a Marietta Sadova.

Prezident Obama skladateľom odovzdá Gershwinove ceny

Dvojica má na konte hity Raindrops Keep Fallin' on My Head, Close to You a mnohé ďalšie piesne, ktorými sa preslávili interpreti ako Dionne Warwicková, Alicia Keys či skupina The Carpenters.

V Bratislave otvorili dnes veľtrh Music Expo 2012

Na štvordňovom podujatí, ktoré potrvá do soboty 12. mája, sa predstavuje v priestoroch Národného osvetového centra na Námestí SNP viac ako 20 vystavovateľov.

Jerguš Oravec sa predstaví so skupinou Fragile

Spoločné vystúpenie sa uskutoční na vernisáži obrazov umelcovho otca, Juraja Oravca.

Skupina Morcheeba vystúpi na Grape festivale v Piešťanoch

Morcheeba je na hudobnej scéne 17 rokov, predala vyše šesť miliónov nosičov, za ktoré získala tri platinové a tri zlaté platne.

Zomrel básnik Ondrej Čiliak

Bol príslušníkom staršej generácie slovenských básnikov a patril medzi mimoriadne tvorivých a všestranne nadaných literátov. ,aktualizované 

Zelená Zebra ponúkne prehliadku študentských filmov Filmonádu

Svoje zastúpenie budú mať Stredná umelecká škola v Trenčíne, Vysoká škola výtvarných umení, Akadémia umení v Banskej Bystrici, UKF v Nitre a bratislavská Filmová a televízna fakulta VŠMU.

Na zámku Schloss Hof vystavujú malých Habsburgovcov

Záujemcov o históriu upúta rozsiahly rodokmeň spomínaného slávneho európskeho rodu.

Bratislavský majáles bol dvojdňový, na Polemic prišlo vyše 20.000 ľudí

Najväčší záujem podľa Milana Vajdu, jedného z organizátorov, vzbudil sobotňajší (5. 5.) program na hlavnom pódiu. Vyvrcholil koncertom skupiny Polemic a následným ohňostrojom z hladiny Dunaja.

Finalisti Ceny Jána Johanidesa 2012 sú známi

Cena má dve kategórie. Prvá je za najlepšie prozaické dielo s prihliadnutím na predchádzajúcu tvorbu navrhnutého autora a jej verejný ohlas.

V obci Bojná vznikne múzeum aj archeoskanzen

Múzeum bude sídliť v zrekonštruovaných priestoroch obecného úradu.