< sekcia Regióny

Počet návštevníkov Morského oka medziročne klesol

Na snímke Morské oko. Foto: TASR Roman Hanc

Okrem domácich turistov lokalitu navštevujú aj zahraniční turisti. Morské oko je tiež východiskom na viacero túr vo Vihorlate a návštevu dvoch náučných chodníkoch prechádzajúcich bučinami Vihorlatu.

Remetské Hámre 18. novembra (TASR) – Medziročný pokles návštevnosti o viac než 7 % zaevidovala Národná prírodná rezervácia (NPR) Morské oko pri obci Remetské Hámre v okrese Sobrance. Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny sem prišlo 26.000 návštevníkov. Informuje o tom webová stránka Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat.

„Správa CHKO Vihorlat nainštalovala v apríli 2016 automatický sčítač cyklistov a chodcov, ktorý zaznamenáva počty a smer pohybu peších a cyklistov s elimináciou áut. Od roku 2016 vieme presne, koľko turistov a cyklistov prichádza na toto turisticky atraktívne územie. Tohtoročná letná sezóna bola oproti minuloročnej troška slabšia. V roku 2017 prišlo na toto územie 28.000 návštevníkov,“ uvádza. Počas celého vlaňajška zaevidovala spolu 35.898 turistov.

Najsilnejší deň počas sezóny bol štátny sviatok v stredu 5. júla, keď prišlo 1507 ľudí. „V mesiacoch júl a august prichádzalo k rezervácii najviac ľudí v sobotu a nedeľu v popoludňajších hodinách medzi 13.00 a 17.00 h,“ spresňuje webové sídlo. Z celkového počtu návštevníkov NPR Morské oko tvorili cyklisti takmer 5 %.

Informácie o počte návštevníkov sú dôležité pri vyhodnocovaní investícií do turistických a cyklistických chodníkov, pri ich marketingu a údržbe, ako aj pri celkovom manažmente chráneného územia.

Okrem domácich turistov lokalitu navštevujú aj zahraniční turisti. Morské oko je tiež východiskom na viacero túr vo Vihorlate a návštevu dvoch náučných chodníkoch prechádzajúcich bučinami Vihorlatu. CHKO Vihorlat má výmeru 17.485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch.