< sekcia Slovensko

Pošta vydá známku k výročiu založenia chránenej oblasti Biele Karpaty

Ilustračné foto. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Súčasne s ňou vydávajú i obálku s pečiatkou, dátumom a domicilom mesta Nemšová.

Bratislava 10. októbra (TASR) - Slovenská pošta v piatok (11. 10.) vydá poštovú známku k 40. výročiu založenia Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Známka vychádza v rámci emisného radu "Ochrana prírody" pod názvom "Ovocné stromy - hruška obyčajná". TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

"Motívom poštovej známky je pohľad na krajinu Bielych Karpát so solitérom jedinečného kultivaru hrušky obyčajnej – ružovej. Práve výskytom viacerých druhov raritných odrôd starých ovocných stromov, ktoré sa už nevyskytujú nikde v prírode, sa táto chránená krajinná oblasť vyznačuje," vysvetľuje Rovenská. Autorom je akademický maliar Karol Felix.

Ako povedala Rovenská, súčasne s poštovou známkou vydávajú i obálku s pečiatkou, dátumom a domicilom mesta Nemšová. Na obálke je rozkvitnutá vetva hrušky obyčajnej a na pečiatke je kvet hrušky.

Pošta vydá k známke aj analogickú pohľadnicu. "Obrazovým motívom pohľadnice je fotografia stromu hrušky nachádzajúca sa v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Autorom fotografie je Jakub Cibík," uviedla hovorkyňa.