< sekcia Slovensko

Špeciálny súd zvýšil trest pre Ľ. Kosíka v prípade falšovania zmeniek

Na snímke bývalý elitný policajt a príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľuboš Kosík, ktorého polícia zadržala v africkom štáte Mali. Košík sa mal podľa výsledkov vyšetrovania podieľať na zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska v roku 1995. Foto: TASR - MV SR

ŠTS v roku 2015 rozhodol o jeho vine v prípade falšovania zmeniek a uložil mu 14 rokov väzenia v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia.

Bratislava 12. novembra (TASR) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol v pondelok o náhradnom treste v prípade Ľuboša Kosíka, ktorý bol v roku 2015 právoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Keďže nezaplatil súdom stanovený finančný trest 100.000 eur, súd rozhodol o náhradnom treste vo výške štyroch rokov odňatia slobody. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

"Súd nariadil odsúdenému Ing. Ľ. K. výkon náhradného trestu odňatia slobody vo výmere štyri roky uloženého rozsudkom ŠTS v roku 2015. Súd odsúdeného zaraďuje do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Uznesenie nie je právoplatné, nakoľko obhajca podal proti nemu sťažnosť," uviedla hovorkyňa.

ŠTS v roku 2015 rozhodol o jeho vine v prípade falšovania zmeniek a uložil mu 14 rokov väzenia v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Okrem toho mu bol uložený aj finančný trest vo výške 100.000 eur, ktorý nezaplatil, čo bolo aj predmetom pondelkového pojednávania.

V auguste 2016 bol na Kosíka vydaný európsky zatykač. Zadržala ho polícia v africkom Mali, kde by mal byť vo väzbe. Ministerstvo spravodlivosti SR zatiaľ neeviduje v tomto prípade žiadne nové skutočnosti, uviedla pre TASR Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia ministerstva na otázku, či slovenské úrady majú nejaké nové informácie o prípadnom vydaní Kosíka z afrického Mali na Slovensko.

Bývalý elitný policajt a príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) sa mal v roku 1995 podieľať aj na únose Michala Kováča mladšieho. Celú akciu vraj riadili príslušník SIS Michal Hrbáček a pokyn na jej vykonanie údajne vydal vtedajší námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota. V januári 2018 Kosík tvrdil, že chce vypovedať v tejto kauze a že únos riadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa.