< sekcia Šport

Za účasti stoviek detí vyvrcholil projekt Športuj, Slovensko

Snímka z projektu Športuj Slovensko, ktorý organizuje Slovenský olympijský a športový výbor 21. septembra 2019 v Bratislave. Foto: TASR Pavol Zachar

Deti súťažili nielen v Behu Olympijského dňa, ale aj na kolobežkách (najmenšie deti v sprievode rodičov) či na bicykloch.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Tohtoročný nový projekt Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktorý sa realizuje v spolupráci s jeho generálnym partnerom spoločnosťou BILLA a s agentúrou BeCool – "Športuj, Slovensko", s veľkým úspechom vyvrcholil v sobotu v Bratislave na Partizánskej lúke na Železnej studienke. Mottom projektu bolo "Preži Olympijský deň plný športu". Podujatie zapadlo do osláv Európskeho týždňa športu (s hlavnou témou #BeActive) na Slovensku.

Priestor Partizánskej lúky sa od ôsmej ráno až do piatej popoludní zmenil na obrovské multišportovisko. Veľkí aj malí sa pod dohľadom skúsených animátorov mohli zabaviť pri futbale, florbale, basketbale, volejbale, biatlone, atletike, golfe, bedmintone, či boxe. V ringu mohli vidieť aj "súboj" prezidenta SOŠV Antona Siekela s bývalým profesionálnym boxerom Tomim "Kidom" Kovácsom, ktorému pri zaúčaní potenciálnych adeptov boxu pomáhali aj reprezentanti Andrej Csemez a Viliam Tankó.

Deti súťažili nielen v Behu Olympijského dňa, ale aj na kolobežkách (najmenšie deti v sprievode rodičov) či na bicykloch. Každého registrovaného súťažiaceho zaradili do súťaže o športové bicykle CTM pre celú rodinu, ktoré venoval generálny partner projektu BILLA. Na účastníkov pretekov v bicyklovaní a jazde na kolobežke v cieli čakali s medailami futbalista Róbert Vittek a slovenský reprezentant v streľbe Erik Varga.

Každý detský účastník súťaží dostal medailu "Športuj, Slovensko", tí najlepší v jednotlivých kategóriách aj vecné ceny. Povzbudzovali ich, prípadne im aj odovzdávali medaily viacerí ďalší špičkoví slovenskí športovci – strelkyňa Danka Barteková, kajakári Martina Gogolová-Kohlová a Juraj Tarr, motocyklista Ivan Jakeš, triatlonista Richard Varga, atlét Ján Volko a mladá džudistka Nina Geršiová.

Deň plný pohybu na sklonku leta prišlo stráviť približne dvetisíc ľudí, predovšetkým detí. Jeho súčasťou bolo aj skrátené výchovno-vzdelávacie predstavenie SOŠV "Dotkni sa hviezd", ktorého režisérom je Nikita Slovák. Jeho prostredníctvom sa účastníci mohli v skratke zoznámiť s tým, ako vznikol šport i olympiáda, aké sú olympijské symboly a ako to vyzerá na olympijských hrách. Dvojnásobný strieborný medailista z OH Juraj Tarr napríklad deťom prístupnou formou stručne priblížil olympijskú dedinu. V plnom rozsahu uvidia predstavenie "Dotkni sa hviezd" účastníci podujatia SOŠV 25. septembra v Michalovciach.

Podujatie v Bratislave bolo štvrté tohto typu. Na prvé dejstvo "Športuj, Slovensko" v Prešove prišlo v máji okolo 4000 ľudí, V júni na Štrbské Pleso približne 3000 a v Banskej Bystrici sa zúčastnilo okolo 2500 ľudí. V Bratislave, hoci je tu najväčšie množstvo rôznorodých lákadiel na trávenie voľného času, prišlo približne 4000 účastníkov.

Spolumajiteľ agentúry BeCool Peter Pukalovič, ktorý viedol prácu organizačného štábu, vyzdvihol: "Na športové súťaže sa nám prihlásilo až 923 detí. To je viac, než na predošlých troch podujatiach na iných miestach Slovenska. Toto číslo je super."

Bývalých, či súčasných špičkových športovcov, ktorí v Bratislave svojou účasťou prišli podporiť podujatie "Športuj, Slovensko", celý tento projekt a koncept podujatia nadchlo. "Pre mňa toto bola už tretia účasť, predtým som bol v Prešove aj v Banskej Bystrici. Je to skvelé podujatie, ktoré ľudí motivuje k športovaniu. Ja som na všetkých miestach stretol množstvo rodín s deťmi, ktoré naozaj prejavili veľký záujem o šport. Je to výborná cesta, takýchto projektov by mohlo byť viac," povedal počas bratislavského podujatia donedávna špičkový futbalista Róbert Vittek, ktorý je v radoch reprezentantov najpopulárnejšieho športu na Slovensku pri propagovaní športu pre všetkých zatiaľ bielou vranou. "Futbal je fenomén a u nás jednoznačne najmasovejší šport. Preto si myslím, že futbalisti by sa mali viac zapájať do podpory podobných podujatí," povedal Vittek na oficiálnom webe SOŠV.

Pre viacnásobného majstra sveta i Európy a dvojnásobného strieborného olympijského medailistu v rýchlostnej kanoistike Juraja Tarra bola bratislavská účasť na "Športuj, Slovensko" prvá. "Mám z toho veľmi dobrý pocit. Takéto podujatie znamená výbornú motiváciu pre deti aj pre ich rodičov, aby športovali. Organizácia bola super. Ja som prišiel na deviatu ráno a už vtedy tu bolo množstvo detí. To ma naozaj v takom rannom čase prekvapilo. Veľmi dobrou myšlienkou bolo doplniť športové aktivity predstavením 'Dotkni sa hviezd', pretože to deťom pomáha lepšie pochopiť, o čom je olympizmus a čo vlastne znamenajú olympijské hry. Videli tu zblízka aj viacero našich veľkých športovcov, takže možno ich to bude aj inšpirovať, aby sa poriadne venovali športu," povedal.

Aj dvojnásobný majster sveta a majster Európy v streľbe Erik Varga sa na "Športuj, Slovensko" zúčastnil po prvý raz. "Bolo to veľmi fajn. Podujatie má výborný koncept, hlavne pre dnešnú generáciu detí, ktorú do športovania treba 'tlačiť'. Videl som tu veľa nadšencov a mnoho detí, ktoré to tu očividne bavilo. Pôsobilo to na ne motivačne. Mohli tu aj nájsť svoj športový idol a nasmerovať sa na cestu nejakého športu. Bola pre mňa radosť byť súčasťou tohto. Najemotívnejšie pre mňa bolo sledovať snahu detí pri športových súťažiach, ako sa snažili podať čo najlepší výkon. Tešili sa nielen tie, ktoré boli medzi najlepšími, ale aj ostatné, pretože medaily dostali všetky. Videl som v cieli aj slzy malého kolobežkára, ktorý na trati spadol, ale dokončil preteky aj s bolesťou. To ma naozaj dojalo. Veľmi dobré bolo, že s deťmi tu celý čas trávili aj rodičia, pretože nie každé dieťa je také smelé, aby nepotrebovalo pomocnú ruku. A rodičia sa zase mohli presvedčiť, že športovanie má pre ich deti význam."