< sekcia Zahraničie

Kosovský prezident dekrétom potvrdil dohodu o hranici s Čiernou Horou

Na snímke kosovský prezident Hashim Thaci. Foto: TASR/AP

Dohoda o stanovení priebehu hranice, podpísaná v roku 2015, je pre občanov Kosova hlavnou podmienkou liberalizácie vízového režimu zo strany Európskej únie.

Priština 4. mája (TASR) - Kosovský prezident Hashim Thaci odsúhlasil v piatok dekrétom priebeh hranice s Čiernou Horou po tom, ako príslušnú dohodu schválil ešte v marci kosovský parlament. Kosovčania sa týmto krokom priblížili k možnosti voľne cestovať v rámci schengenskej zóny EÚ, informovala agentúra AP.

Kosovský ústavný súd iba tento týždeň v pondelok rozhodol, že ratitfikácia dohody o vytýčení hranice s Čiernou Horou prebehla v kosovskom parlamente zákonným spôsobom. Opoziční zákonodarcovia požadovali anulovanie marcového hlasovania, ktorému predchádzalo opakované narušenie rozpravy vypustením slzotvorného plynu.

Čierna Hora dohodu s Kosovom schválila už dávnejšie. Ide pritom o krajinu uznávajúcu jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova od Srbska.

Kosovská opozícia dohodu s Čiernou Horou odmieta, keďže podľa nej spôsobí, že Kosovo príde o časť svojho územia. Toto tvrdenie poprela vláda aj medzinárodní odborníci.

Dohoda o stanovení priebehu hranice, podpísaná v roku 2015, je pre občanov Kosova hlavnou podmienkou liberalizácie vízového režimu zo strany Európskej únie. Bez tejto dohody by občania Kosova nemohli voľne cestovať v bezvízovej schengenskej zóne.