< sekcia SEKCIA: Zdravie

Na Slovensku chýba prevencia rakoviny pľúc, tvrdia odborníci

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

V roku 2017 podľahlo na Slovensku karcinómu pľúc 2229 pacientov z celkového počtu viac ako 13.000.

Bratislava 26. septembra (TASR) - Na Slovensku chýba preventívny program karcinómu pľúc a pacienti prichádzajú k lekárovi neskoro. Naznačujú to odborníci aj štatistiky.

"Štatistiky dlhodobo ukazujú na nepriaznivú situáciu, čo sa týka výskytu a úmrtnosti na toto závažné onkologické ochorenie," upozorňuje hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková. Slovensko má jeden z najväčších výskytov rakoviny pľúc spomedzi krajín Európskej únie a výnimočne vysokú úmrtnosť na túto chorobu. Za rok jej podľahne viac ako 2000 pacientov. "Je alarmujúce, že až tri štvrtiny z nich prichádzajú k lekárovi neskoro," konštatovali odborníci na podujatí Zdravé raňajky s témou karcinómu pľúc vo štvrtok v Bratislave.

V roku 2017 podľahlo na Slovensku karcinómu pľúc 2229 pacientov z celkového počtu viac ako 13.000. Z hľadiska úmrtnosti je toto ochorenie dlhodobo na prvej priečke spomedzi všetkých onkologických diagnóz. U mužov je najčastejším onkologickým ochorením v krajine a tvorí 21 percent zo všetkých onkologických diagnóz. Na druhej priečke je karcinóm hrubého čreva a konečníka a rakovina prostaty. U žien je karcinóm pľúc už niekoľko rokov tretím najčastejším onkologickým ochorením, hneď za rakovinou prsníka a hrubého čreva.

Na rozdiel od rakoviny hrubého čreva a konečníka i rakoviny prsníka Slovensko stále nemá stratégiu na preventívny program pre včasné zachytenie karcinómu pľúc. Správne nastavený preventívny program, edukácia pacienta a nepodceňovanie prvých príznakov ochorenia pritom môžu prispieť k lepšej kvalite života pacientov a moderné inovatívne spôsoby liečby, ktoré využívajú aj lekári v slovenských nemocniciach, môžu pomôcť zlepšiť túto štatistiku.

Medzi typické príznaky ochorenia patrí najmä dlhotrvajúci kašeľ, časté zápaly pľúc, vykašliavanie krvi, bolesti v hrudníku, dýchavica, zachrípnutie a únava. Pacienti by mali dodržiavať správnu životosprávu a vyhýbať sa fajčeniu, škodlivinám a byť opatrní pri práci s chemikáliami. "Je skutočne alarmujúce, ak trištvrte pacientov príde k lekárovi v pokročilom štádiu ochorenia. Súvisí to s výrazným podceňovaním príznakov, nedostatočnou adherenciou a zlou informovanosťou pacientov," hovorí prednosta kliniky hrudníkovej chirurgie Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove Miroslav Janík. Dodáva, že skorý záchyt ochorenia môže pacientovi zachrániť život.

"Operačné sály máme dnes vybavené technológiami, vďaka ktorým pacient s karcinómom pľúc nemusí nevyhnutne podstupovať operáciu pri otvorenej brušnej dutine. Vieme ho operovať aj laparoskopicky," vysvetľuje výhody inovatívnej liečby Janík. "Pacient nepochybne benefituje z rýchlejšej rekonvalescencie. Dôležitou podmienkou je, aby prišiel k lekárovi v skorom štádiu ochorenia a nepodceňoval príznaky," uzatvára odborník.